Kredi Verenler > Banka Haberleri > 18 Yaşından Küçüklere Banka Hesabı Nasıl Açılır ?

18 Yaşından Küçüklere Banka Hesabı Nasıl Açılır ?


18 yaş altı kişilere vadesiz hesap açtırmak mümkündür,bunun için bazı kriterleri anlatacağız. Özellikle küçük yaştaki çocuklara hesabın açılması için ailenin desteği ve bilgisi çok önemlidir. Bu yazımızda küçük yaştaki çocuklara hangi bankaların ne tür avantajlar sağladıkları hakkında bilgi sunduk.

Bankacılık işlemlerinin gelişim göstermesi ve olanak ağının çoğalmasıyla küçük yaştaki bireyleri de kapsayacak alana sahip olmuştur. Özellikle bilinçli aileler, çocuklarının bir kenarda para biriktirmeleri için mevduat hesabı açtırmaktadırlar. Bu bilinçli hareket sayesinde çocukların gelecek eğitim masraflarını kendilerinin karşılaması ve çocuklarda sorumluluk duygusunun gelişmesine fayda sağlamaktadır.

18 yaş altı bireylerin bankalardan hesap açmaları için ailelerinin onay vermesi gerekmektedir. Bunun için çocuğuyla bankaya gidecek olan anne veya babanın, çocuğuna hesabı kolayca açtırabilecektir. Ancak açılan hesaptan da çocuğuna hesap açtıran anne veya baba sorumludur.

Bu uygulama kapsamında birçok banka küçük yaştaki çocuklara hesap açtırmaktadır. Bunlardan bir tanesi ise İş Bankasıdır. Velisiyle birlikte İş bankasından mevduat hesabı kolaylıkla açılmaktadır. İş bankasının sunmuş olduğu bu hizmet İlk İmza Hesabı adı altında gerçekleştirmektedir. Uzun sürelerdir kullanılan bu hesap aynı zamanda kredi kartı olanağı da tanımaktadır. Açacağınız İlk İmza Hesabı ile yatırım fonu mümkünken, bu fonu satmakta mümkündür.

Vakıfbank’ın 18 yaş altı çocuklar için açtırdığı hesap ise junior hesabıdır. Bu hesapla da kredi kartı sahibi olunabilmektedir. Küçük yaştaki bireylerin bu hesaplarında biriktirdikleri tutar kadar alışverişlerinde kullanma olanaklarına sahiptirler.

Bir diğer banka ise Akbank’tır. Akbank ise 16 ila 26 yaş arasındaki gençlerin para biriktirmeleri için Exi 26 hesabıyla hizmet vermektedir. Akbank’ın buradaki amacı ise para biriktirmek isteyen gençleri kendi bünyesinde toplamaktır. Aynı zamanda bu hesaba ve kredi kartına sahip olmak için gençlerin velileriyle Akbank şubesine gitmeleri gerekecektir.

Aile fertlerinden birinin hesapları olduğu bankadan 18 yaş altı çocuğu için hesap açtırmak için başvuruda bulunabilmektedir. Veli kimliği ile küçük yaştaki çocuğun kimli bankaya verilip, ek kart da çıkartmak mümkündür. Böylece kolayca çıkartılabilinen ek kart ile fon alıp satışı da mümkün hale getirmektedir.

18 Yaşından Küçüklerin Banka Hesabı Nasıl Açılır ?Özellikle çocukları şehir dışında okuyan çocuklarına velilerin ek kart çıkartması önemlidir. Velinin belirlediği tutarda maaşından kesilerek, çocuğun ek kart hesabına o para aktarılır. Örneğin, her ay çocuğu için ek kart hesabına 500 TL yatması için talimat verilebilir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git