Kredi Verenler > Krediler > Konut Kredileri > 2016 Kredi Faizleri Ne Zaman Düşer?

2016 Kredi Faizleri Ne Zaman Düşer?


2016 yılı başlarında kredi faizleri özellikle konut kredisi esasında tüketiciler oldukça merak içerisinde olmaktadırlar. Ev sahibi olmak isteyenler en uygun zamanda ve en iyi oranda kredi çekmek için ciddi ve uzun arayışlara girmektedirler.

Konut Kredi  faiz oranları geçmişine bakıldığında 2013 yılı en parlak dönemi olmak ile birlikte gelişen ekonomik koşullar nedeni ile 1,15 seviyelerine kadar yükselmiştir. 2016 Nisan ayında 1,12 gibi faiz oranları ile konut kredisi alma mümkün olmak ile birlikte Mayıs ayı sonlarında 1,05 gibi oranların yakalanması beklenebilir.

2016 Nisan ve Mayıs aylarında 1,11 gibi bir ortala ile konut kredisi almak mümkün özellikle kamu bankaları konut kredisi konusunda şimdilik en iyi oranı ermekte desek yeri olacaktır. Özellikle Vakıfbank konut kredisini değerlendirmeniz arasına almanızı tavsiye ederiz.

Kredi Faizlerine genel anlamda bakıldığında örneğin Otomobil, Bireysel İhtiyaç, Esnaf Kredileri, Çiftçi Kredileri gibi her alanda bir faiz düşüşünü beklemek yerinde olacaktır. 2016 sonbaharına kadar 0,10 puanlık bir düşüşün olacağını söylemek mümkün olabilir.

Peki ne oldu da kredi faizleri düşecek, 2016 yılı bahar ayının gelmesi ile birlikte 2015 Ülke Büyüme oranının %5 olarak açıklanması, Merkez Bankasının mart 2016 faiz kararındaki iyimser hava, yine Merkez Bankası Başkanı Erdem BAŞÇI’ nın 28 Nisanda görev süresinin dolması gibi etkenler ile birlikte  Merkez Bankasının izleyeceği faiz politikaları noktasında özellikle Konut Kredisi esas olmak üzere, tüm kredilerde bir faiz gerilemesini işaret ettiği kanaatindeyiz.

Asli sonuç olarak 2016 yılı sonuna kadar Kredi faizlerinin düşeceği, ev sahibi olmak isteyen bir çok tüketicinin yüzünü güldüreceğini belirtmek isteriz, ayrıca kredi borcu yapılandırma, veya kredi kartı yapılandırma gibi durumlarda da faiz oranlarının aşağı düşmesi, borç yükü altında ezilenler için az da olsa fayda sağlayacaktır.

Kredi faizlerinin düşeceğine ilişkin güçlü emareler olsa da küresel ve yerel ekonomik gerekçeler ve oluşabilecek öngörülmeyen ekonomik gelişmeler süreci tersine çevirebilir veya düşme eğilimi olmayabilir sonuç olarak mevcut veriler ışığında değerlendirildiğinde Kredi Faiz Oranlarında düşüş beklemek yerinde bir beklenti olacaktır.

Kısaca bir önerimizi de iletmek isteriz şayet kiracı iseniz , elinizde ev peşinatınız da var, size tavsiyemiz konut kredinizi kullanın, 0,05 puanlık bir düşüşü beklemek yerine göre bekleyeceğiniz 5-10 ay bir sürede ödeyeceğiniz kira bedeli hali hazırda o farkı kapatacaktır. Kısaca peşinatınız var, taksitleri ödeyecek geliriniz var ise evinizi almanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git