Kredi Verenler > Banka Haberleri > 2017 ‘de Kredi Kartı Faiz Oranları Düştü

2017 ‘de Kredi Kartı Faiz Oranları Düştü


Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen kredi kartı faiz oranları düşürüldü. 2006 yılında 5,75 olan azami akdi faiz oranı 1 Ocak 2017 itibariyle 1,84 ‘ e düşürüldüğü Murat Çetinkaya tarafından açıklandı. Bu açıklama ile beraber tavsiyeler veren Merkez Bankası Başkanı ; kısa vadeli acil para ihtiyacınız için kredi kartı yerine tüketici kredisi kullanarak karşılamanızı tavsiye ediyor. 1,84 ‘ e düşürülen akdi faiz oranı bankalar tarafından verilebilecek azami oranı vermektedir. Kredi kartları için geçerli olacak bu karar Türk Lirası için %1,84 , Türk Lirası dışındaki paralar için %1,47 , kredi kartı borcunuzu geciktirdiğiniz takdirde aylık geciktirme faizi, azami olarak Türk Lirası için %2,34 , diğer paralar için %1,97 olarak belirlenmiştir.

2017 'de Kredi Kartı Faiz Oranları DüştüBu karar , tüketici ve reel sektörü toparlama adına yapıldı. Bu konu hakkında birçok eleştiri bulunmaktaydı ve bu Meclis gündemine taşındı. Bunun sebebi bankacılık sektöründeki bankaların belirlediği faiz oranları arasında çok fazla farklılık göstermesi ve bazı bankaların ortalamanın çok üstünde faiz uygulaması sebebiyle Merkez BankasıA böyle bir karar almak zorunda kaldı. Kimse borcunu zor bir durumda kalmadığı takdirde geciktirmez. 2006 yılında çıkan yasa ile azami gecikme faizi %5,75 olduğundan dolayı çok fazla kişinin canını yakmıştır.

Şimdiki düzenleme ile kredi kartı borcunuzu geciktirmeniz durumunda oldukça makul faiz oranı yansıyacak , fakat siz yine de borcunuzu zamanında ödemeye dikkat ediniz. Aksi takdirde kredi notunuzun düşmesine sebebiyet vererek acil nakit ihtiyacı için kredi çekmek veya başka kredi kartı alma konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ayrıca kısa vadeli borç para için kredi kartı değil ihtiyaç kredisi almanız daha cazip olabilir.

Özetlemek gerekirse ; düşen faiz oranı azami olarak %5,75 ‘ ten %2,34 e düşürüldü. Akdi faiz oranı ise %1,84 olarak belirlenmiştir. Yabancı para birimleri için akdi faiz oranı %1,47 iken aylık geciktirme faizi de %1,97 olarak düşürülmüştür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git