Kredi Verenler > Banka Haberleri > 2017 Sicil Affı ile Kredi Sicili Nasıl Temizlenir ?

2017 Sicil Affı ile Kredi Sicili Nasıl Temizlenir ?


Zaman zaman kredi borcunuzu ödeyemediğinizde ve bunu birkaç ay geciktirmeniz bütün bankaların kullandığı kara liste denilen, bankaların engelli listesine düşersiniz. Düştüğünüz bu liste yüzünden bir daha kredi alamayabilir hatta davalık bile olabilirsiniz. Tam tersi olarak düşünürseniz de eğer kredi veya kredi kartı borçlarınızı düzenli olarak öderseniz , bankaların kredi tekliflerinde verdikleri faiz oranı ciddi oranda düşük olabilir. Bu yüzden ödemelerinizi düzenli ödeme konusunda dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

Kredi sicilinizin oluşabilmesi için gerekli olan 5 yıllık zaman diliminde ödemesini yapmadığınız veya birkaç ay sonra ödemeniz durumunda siciliniz lekelenir. Bu yüzden kredi sicili bozulursa ne olur ? demek yerine borçlarınızı düzenli olarak ödemeniz gerekmektedir. Ödememeyi sürekli alışkanlık durumuna getirmeniz durumunda birçok bankadan kredi ve kredi kartı alamaz duruma gelirsiniz. Diyelim ki böyle bir duruma düştünüz , peki kredi sicili nasıl temizlenir ?

Hala ödemediğiniz bir borcunuz bulunmakta ise bunu düzeltmeniz neredeyse imkansızdır. Ancak bütün borçlarınızı kapattıktan sonra kredi sicili temizleme işlemi mümkündür. Merkez Bankası 5 yıl sonrasında bu kayıtları güncelleyerek yeniler. Bu kredi sicili yenilenmesini borçlarınızı ödedikten sonra 5 yıl sonra Merkez Bankası ‘ nın yapacağı güncellemeden yararlanarak kredi sicilinizi temizleyebilirsiniz , fakat daha önceden de dediğimiz gibi eğer borçlarınızı kapatmamışsanız bu güncellemenin sizin için hiçbir önemi bulunmamaktadır. Zaman zaman devlet tarafından çıkarılan sicil affı ile ilgili yasalar sayesinde de kredi sicil temizlemesinden faydalanabilirsiniz. Tabi ki bu sicil affı için de hiçbir borcunuzun bulunmama şartı vardır. Bu iki olay sayesinde siciliniz 5 yıllık süreç içerisinde hiçbir düzensiz borcunuzun bulunmaması şartı ile temizlenecektir. Bu süre sonunda tekrardan bankaların sunacağı birçok hizmetten yararlanabilirsiniz.

2017-sicil-affi-ile-kredi-sicili-nasil-temizlenirSon olarak tüm bunları yaşamamanız için kredileri düzenli ödemeniz hatta kredi çekmeden önce çekeceğiniz krediyi ödeyebileceğiniz tutarda ve vade süresini iyi planlayıp gerekirse danışman yardımıyla çekmenizi öneririz. İyi bir planlama ile borçlarınızı düzenli ödeyerek cebinizden de planladığınzın dışında ekstra bir masraf çıkmadan borcunuzu kapatmış olursunuz. Siciliniz bozuk olsa bile kara listede olanlara kredi veren bankalar olabilir , fakat bu şekilde kredi sicili sorgulama gibi konulara da hiçbir şekilde girmemiş olur ve sicilim bozuk hangi banka kredi verir tarzında arayışlara girmeyerek dilediğiniz bankadan kredi alabilirsiniz. Aklınıza takılan herhangi bir sorularınızı aşağıda yer alan yorum kısmına yazabilirsiniz elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağız.

2017 Sicil Affı ile Kredi Sicili Nasıl Temizlenir ? Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Oğuzhan dedi ki:

    Ben bireysel kredi kartı borcumdan dılayı kara listeye girdim 07.06.2015 te borcumu tamamını 1 ay sonra kapattım ozaman kullandığım 2 adet kredi kartı vardı tek kart borcumdan dolayı düşmüştüm şimdi diğer bankadan olan kartımı kullanmaya devam etmekteyim bu kartımda herhangi bir sorun yaşamadım ben de sicil affından yararlanabilirmiyim ?

    1. Ahmet KAYA dedi ki:

      bunu bankanızla görüşmeniz de fayda var Oğuzhan bey, Durumunuz biraz karışık, anladığım kadarıyla yararlanabilirsiniz.

Sayfa başına git