Kredi Verenler > Banka Haberleri > 4 Müjde ! Emeklilik Yasa Tasarısı ile 7500 TL Ödeme

4 Müjde ! Emeklilik Yasa Tasarısı ile 7500 TL Ödeme


22 Aralık 2016 Perşembe günü emeklilerin beklediği yasa tasarısı kabul edildi. Emeklilerimizin merakla beklediği yasa tasarısını kısaca anlatmak istedik. SGK , hak sahiplerinin belirli bir kısmını geri ödeyecek.  Emeklilik yasa tasarısı hakkında bahsetmek gerekirse ; bu belirli bir kısım olan ödemeler 3 ay içerisinde ödenecek ve 7 bin 500 liraya kadar çıkacak. Peki bu emeklilik yasa tasarısı kimleri kapsıyor ?

Son zamanlarda devletin üzerinde durduğu emeklilerimiz için yeni bir yasa tasarısı sonunda kabul edildi. 30 yıldan fazla emeklilik ikramiyesine hak kazanmış ve bu hak ettiği ikramiyesi ödenmiş emeklilere kalan her tam hizmet yılı sayılarak , ikramiye ödenmesine ait konu da dahil kanun tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Bu yasadan faydalananların alacakları maksimum 7 bin 500 lira olan bu tutarı 3 ay içerisinde alacaklar ve kalan tutar ise bir yıl sonrasında ödenecek.

Bu yasa tasarısı çıkmadan mahkemeye başvurarak dava açan kişi sayısı yaklaşık olarak 60 bin kadar ve bu açılan davalar konusuz kalma sebebiyle mahkemeler tarafından düşürülecek. Yargılama giderlerini SGK kapatacak. Bu mahkemede görevli avukatlara ise vekalet ücretinin bir kısmı ödenecek.

4 Müjde ! Emeklilik Yasa Tasarısı ile 7500 TL'ye Kadar ÖdemeBu yasanın çıkma sebepleri arasında Sosyal Güvenlik Kurumu ‘ nun çok yüksek tutarlı emekli ikramiyesi verme riski ortaya çıktığı için diyebiliriz. Yani kısaca özetlemek gerekirse eğer emeklilik yaşınız geldi ve daha sonrasında emekli oldunuz ve 30 yılı geçirdiniz. Bu 30 yıldan sonraki her çalışma yılınız için ikramiye alacaksınız. Bu ikramiyeleri görevinizden ayrıldığınız tarihteki emeklilik keseneğine esas aylık unsurlar üzerinden yapılacak. Örnek vermek gerekirse 2005 yılında 70 yaşında emekli olmuş bir kişinin görevinde 50 yıl hizmet vermiş ise , bu kişi 2005 yılındaki tarihindeki emeklilik keseneğine göre 20 yıllık ikramiye ödenecek ve bu tutara kesinlikle enflasyon farkı yansıtılmayacak.Ayrıca emekliye 2017 de maaş zammı da geliyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git