Kredi Verenler > Banka Haberleri > 48 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi

48 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi


Banka kredi oranları ve kredi ödeme vadeleri, kredi kullanan tüketicilerin ek dikkat ettiği hususların başında gelir. Kredi vadesi ne kadar uzun ise ödenecek taksit tutarında düşmektedir. 2013 yılı sonlarına kadar 48 Ay Vadeli Kredi almak mümkündü Hatta 60 Ay Vadeli Bireysel İhtiyaç Kredi dahi alınabiliyordu.

21 Eylül 2016 tarihinde Başbakan Açıklama yaptı kredi vadeleri 48 Ay olarak belirlendi. Ayrıca kredi kartı ve kredi yapılandırma durumunda borcunu ödeyemeyenlere 72 aya kadar vade imkanı sunulacak dedi. Resmi Gazetede yayımlanınca yürürlüğe girecek.

Bu bağlamda 26 Eylülden itibaren ki 27-28 Eylül de olabilir bu zaman içinde bankalar 48 ay vadeli kredi faiz oranlarını da açıklarlar ve tüm bankalar bunun içinde bir rekabet oluşturacaktır. İster kamu bankası ister özel banka hepsi 48 vadeyle kredi verecektir. Faiz Oranları ise 1,35 üzeri olacağını da belirtmekte fayda var.

BDDK tarafında yapılan ve Bireysel Kredi vadelerini sınırlayan kararı ile birlikte bankalar kredi vadelerinde düşüme gitmişlerdir. bu vade kısaltma yasal zorunluluk olup bankaların buna karşı çıkması veya uygulamaması söz konusu değildir.

Bireysel kredi vadelerinin düşülmesi bir çok tüketiciyi zor durumu düşürmüş bulunmakta ve yüksek tutarda kredi kullanmak isteyen bir çok tüketici kredi vadelerinin düşük olması ve onun yansıması olan yüksek taksitler nedeni ile istediği tutarda krediyi yeterli delir belgesi olmadığından kullanamamaktadır. Örneğin 2000 TL geliri olan bir Tüketici Kredi Vadeleri 60 ay iken 50.000 TL ihityaç kredisi alabilmekte ve ödeyeceği taksit 1200 TL civarı olmaktaydı. Ancak 36 ay vade ile 50.000 TL kredi hesaplandığında yaklaşım 1900 TL gibi ödeyemeyeceği bir taksit tutarı oluşmakta ve bankalarda bu krediyi bu gelire karşı vermemektedirler.

Konuya ilişkin tüketicilerin beklediği Kredi vadelerinin en azında 48 ay vadeye yükseltilmesi en azında oluşan beklentiye cevap verilmesi beklenmektedir 2015 yılı sonlarında kredi vadelerinin uzatılacağı duyurulmuş ancak gelişen ve oluşan bir durum olmadığı gibi gündemden düşmüşken 09 Ağustos 2016 da Başbakan tarafından çalışma yapıldığı ilan edildi.Yine Kredi vadelerinin uzadığını nasıl öğrenirim derseniz emin olun uzatıldığı gün yazılı ve görsel medyada deli gibi dönen Banka reklamlarını görür ve haberdar olursunuz.

48 Ay Vadeli Bireysel İhtiyaç Kredisi şimdilik veren banka bulunmamaktadır, Ancak Başbakan tarafından duyurulan ve  BDDK Başkanı tarafında 09 Ağustos 2016 tarihinde yapılan açıklama ile kredi vadelerinin uzatılmasına ilişkin çalışma yapıldığı ve 10-15 gün içinde karar verileceği duyuruldu. Kısaca Eylül 2016 gibi vadeler uzayacak gibi. Bankalar ve verdikleri kredi vadeleri BDDK tarafından sınırlanır ve tekrar onlar tarafından yükseltilir.  Dolayısıyla haberi beklemekte fayda var ha karar çıkar sa zaten banka reklamlarına şahit olacağız ve haberimizde olmuş olacak.

Yine oluşan 48 Ay Vadeli Kredi Nasıl alırım derseniz aslında İLKSAN’ üyeleri 48 Ay Vadeli Kredi alabilmektedirler faiz oranları ise banka oranlarından daha uygun olmaktadır sizde İLKSAN 48 Ay Vadeli Kredi hakkında bilgi almak istiyorsanız İLKSAN Kredisi Nasıl Alınır? başlıklı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

48 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Süleyman sarı dedi ki:

    kardeşim siz de tutarlı olun artık.tüketici kredi vade süreleri ne zaman uzayacak bir 2016 yılı başında dediniz.sonra nisan mayıs dediniz.şimdi de 2016 yılının ikinci yarısında diyorsunuz bilgiyi adam gibi alında bizi boşu boşuna umutlandırmayın

    1. Admin dedi ki:

      şimdi hocam bu konuda haklısınız aslında 2015 temmuz ayında BDDK konu hakkında bir açıklama yapmıştı, bizde muhtemelen 1 kasım seçimi sonrası gündeme geleceğini belirttik maalesef öngörümüz tutmadı. yine 2016 mart nisan gibi olacağını, daha doğrusu torba yasa ile bir değişiklik ve düzenleme olabilir düşüncesi ile değerlendirdik. Kısaca siyasal ve toplumsal gündem o kadar yoğunki bu tür sorunlara maalesef sıra gelmemektedir.

Sayfa başına git