48 Ay Vadeli Kredi Veren Bankalar

Kredi kullanırken genel de biz tüketiciler olarak en çok dikkat ettiğimiz, ne kredi faiz oranı nede faiz masraf, komisyon ve masraflar. En çok ilgilendiğimiz durum kredi taksitlerinin ne kadar küçük olduğu ve en yüksek vade ile kredi almak

21 Eylül 2016 tarihinde Başbakan Açıklama yaptı kredi vadeleri 48 Ay olarak belirlendi. Ayrıca kredi kartı ve kredi yapılandırma durumunda borcunu ödeyemeyenlere 72 aya kadar vade imkanı sunulacak dedi. Resmi Gazetede yayımlanınca yürürlüğe girecek.

Bu bağlamda 26 Eylülden itibaren ki 27-28 Eylül de olabilir bu zaman içinde bankalar 48 ay vadeli kredi faiz oranlarını da açıklarlar ve tüm bankalar bunun içinde bir rekabet oluşturacaktır. İster kamu bankası ister özel banka hepsi 48 vadeyle kredi verecektir. Faiz Oranları ise 1,35 üzeri olacağını da belirtmekte fayda var.

Bundan 1-2 yıl önce kredilerimiz özellikle İhtiyaç kredilerimizi 60 ay vadeye kadar kredi kullanmak suretiyle daha yüksek limitte kredi lamamız mümkündü. Ancak BDDK yani bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından getirilen sınırlama ile kredi vadeleri her ne kadar iyi bir uygulama gibi görünse de borçlu insanlar için oldukça sıkıntıya sebep olmuştur.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım’ın partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda, vatandaşların ödeme şartlarını daha da rahatlatmak için tüketici kredilerinin taksit sayısını artıracaklarına yönelik haberler acaba kredi vadeleri ne olur sorusuna yada vadeler ne kadar uzatılacak beklentisi oluşturdu.

Hem tüketici kredileri hem de kredi kartları tarafında çalışma yaptıklarını belirten Akben, konunun Finansal İstikrar Komitesi’nde de (FİK) tartışıldığını ve bu konuda çalışma yapılması kararı alındığını söyledi.Her iki konuda da ödemelerin esnetilebilmesi çalışmalarının bulunduğunu ifade eden Akben, “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Türkiye Bankalar Birliği başta olmak üzere diğer ilgili kurumlarla birlikte çalışıyoruz. Detaylı çalışma en kısa sürede tamamlanacak.” diye konuştu.

Kredi vadelerinin uzatılmasına ilişkin çalışmanın 2016 Ağustos ayı sonu kadar tamamlanacağı belirtilse de dada sonraki zamanlara da sarkabilir. Yine de çalışmaları bir hafta, 10 gün içerisinde tamamlamayı hedeflediklerini, ilgili tüm tarafların görüşü alınarak konuyu neticelendireceklerini bildirdi.

yine Kredi kartı borçları yapılandırılacağı konusununda gündemde olduğu kısa zamanda çalışmalar bitecek gibi BDDK Başkanı Akben, kredi kartları konusunda da, “Gecikmeye düşen alacaklarla ilgili de yapılandırmaya yönelik bir çalışma içerisindeyiz.” dedi.

Yine otomobil alacaklar için kredi vadesinin 48 aydan 60 ay vadeye uzatılması da oldukça faydalı olacaktır.

Bankalar 48 ay vadeli kredi kampanyalarını hazırlamış bulunmaktadırlar, ancak ilgili kurumun kararı beklenmektedir. Derseniz ki biz tüketiciler nasıl takip ederiz kredi vadelerinin 48 ay olduğunu nasıl öğreniriz derseniz emin olun karar çıktığı gün tüm reklam alanlarında tv vb tüm yerlerde reklamlarını görürsünüz.

Tabi birde 60 ay vadeli Bireysel ihtiyaç Kredisi var mıdır? Diye sorarsanız artık mazide kaldı demek daha doğrudur muhtemelen bundan sonra da 60 ay vadeli kredi veren banka olmayacaktır. Zaten 60 vadeli tüketici kredi alan tüm tüketiciler pişman olmuştur, yani beş yıl kredi ödemek kolay değil eğer birde borçlarınızı kapamak için çektiyseniz.

Ahmet Kaya , 7 yıldır e ticaret işi ile meşgul aynı zamanda yatırım araçları konusunda araştırmacı biri son dönemlerde kredi konusunda tecrübeli ve kredi kartları banka kartları ile alakalı konularda hem yeni şeyler öğrenmeyi ayrıca paylaşmayı seviyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir