Kredi Verenler > Banka Haberleri > 48 Ay Vadeli Kredileri Bankalar Ne Zaman Verecek?

48 Ay Vadeli Kredileri Bankalar Ne Zaman Verecek?


Uzun süredir bankalar bireysel ihtiyaç kredilerini 36 ay vade ile vermekte idiler, yapılan düzenleme ile daha doğrusu Başbakan tarafından açıklanan kredi vadelerinin 48 aya çıkarılması kararından sonra acaba bankalardan ne zaman 48 ay vade ile bireysel ihtiyaç kredileri alınabilir sorusuna kısaca cevap vermeye çalışalım.

Bilindiği üzere son bir aydır kredi vadeleri konusunda kamuoyunda ciddi bir beklenti oluşturuldu BDDK tarafından yürütülen çalışma nihayete ermiş olup karar Bizzat Başbakan tarafından açıklanmış ve Resmi Gazetede yayımlanması ile birlikte yürürlüğe girmesi bekleniyor. Ekonomi yönetimi ile Banka yetkilileri arasında ortak yürütülen çalışma ile sonuçlanan karar metninin Eylül Ayı sonuna kadar yayınlanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.

27-28 Eylül de resmi gazetede ilanı beklenen ve kredi vadelerini 48 aya çıkaran yönetmeliğin tam olarak uygulanması ise bankaların vadeler hakkında hazırlayacaklar kampanyalar ve sistemlerini buna uygun hale getirmeleri yine 48 ay vadeli kredi faiz oranlarının da belirlenmesi ile birlikte Ekim ayı başlarında dileyen tüketiciler Bireysel ihtiyaç kredilerini 48 ay vadeye kadar kullanabilecekler.

48 Ay Vadeli kredilerde faiz oranların biraz yüksek olacağını belirtmek isteriz yine uzun vadeli kredi uzun vadeli sigorta masrafı anlamına gelir sonuçta 4 yıllık bir sigorta masrafı uzayan vade nedeniyle artan faiz masraflarını da eklediğimizde kredi taksitleri düşecek ancak faiz oranındaki artış daha fazla faiz ödemeye neden olacaktır.

Vadelerin uzamasının bir diğer faydası ise bireysel kredilerini yapılandırmak isteyenlere borçlarını zamana yaymaya ödedikleri ve zorlandıkları yüksek kredi taksitlerini küçültmek suretiyle zamana yayabilecekler dir. Yine kredi çekme yeterliği bulunanların bu krediler ile tıkanan kredi kartlarını da ödeyebilir mevcutta devam eden kredilerini de yeniden yapılandırmaya tabi tutabilirler.

Kısa zamanda hayatımıza girecek olan 48 ay vadeli krediler oluşan Pazar nedeniyle bankalar tarafından da beklenmekte ve muhtemel tüm bankaların gerek tv reklamları ve diğer kanallar aracılığı ile çokça reklamlarını göreceğiz yine bankalar arasında bir rekabet olacak ancak yinede vade uzunluğu nedeniyle faiz leri biraz yüksek olacaktır. En azından 1,40 faiz oranı altında bir oran beklemek gerekir.

Zaten bireysel kredilerde bir çok tüketici faiz oranına pek bakmaz parayı almaya bakar işinin görülmesine bakar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git