Kredi Verenler > Krediler > 60 Ay Vadeli ihtiyaç Kredisi Var mı?

60 Ay Vadeli ihtiyaç Kredisi Var mı?


Bankaların sunmuş oldukları ve bireysel ihtiyaçlara yönelik, taşıt, konut ve nakit krediler olmak üzere taleplere cevap vermektedirler. Verilecek bu kredilerin kendilerine özel vade ve faiz oranları bulunmaktadır. Konut Kredilerinde hali hazırda 120 aya kadar vade ile kredi alınabilmekte. Yine Taşıt Kredilerinden ise 48 aya kadar sıfır veya ikinci el otomobil kredisi alınabilmektedir.

Ancak bir çok tüketici Bireysel ihtiyaçlara yönelik kredi kullanımlarında uzun vadeli kredileri tercih etmektedirler, kredi vadesinin uzun olması alınacak kredi miktarının yükselmesine neden olduğundan tüketiciler bankadan daha fazla kredi kullanmak için en uzun olan vadeyi seçmektedirler.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım’ın partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda, vatandaşların ödeme şartlarını daha da rahatlatmak için tüketici kredilerinin taksit sayısını artıracaklarına yönelik haberler acaba kredi vadeleri ne olur sorusuna yada vadeler ne kadar uzatılacak beklentisi oluşturdu.

Hem tüketici kredileri hem de kredi kartları tarafında çalışma yaptıklarını belirten Akben, konunun Finansal İstikrar Komitesi’nde de (FİK) tartışıldığını ve bu konuda çalışma yapılması kararı alındığını söyledi.Her iki konuda da ödemelerin esnetilebilmesi çalışmalarının bulunduğunu ifade eden Akben, “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Türkiye Bankalar Birliği başta olmak üzere diğer ilgili kurumlarla birlikte çalışıyoruz. Detaylı çalışma en kısa sürede tamamlanacak.” diye konuştu.

Kredi vadelerinin uzatılmasına ilişkin çalışmanın 2016 Ağustos ayı sonu kadar tamamlanacağı belirtilse de dada sonraki zamanlara da sarkabilir. Yine de çalışmaları bir hafta, 10 gün içerisinde tamamlamayı hedeflediklerini, ilgili tüm tarafların görüşü alınarak konuyu neticelendireceklerini bildirdi.

yine Kredi kartı borçları yapılandırılacağı konusununda gündemde olduğu kısa zamanda çalışmalar bitecek gibi BDDK Başkanı Akben, kredi kartları konusunda da, “Gecikmeye düşen alacaklarla ilgili de yapılandırmaya yönelik bir çalışma içerisindeyiz.” dedi.

Kredi vadeleri 48 ay olmakla birlikte 60 vade ile yani 5 yıl vadeli kredi dönemi kesin olarak kapanmıştır diyebiliriz. Ancak yeni yasa ile kredi kartı borcunu yapılandırmak isteyen tüketiciler 60 ay vadeli yapılandırma yapmaları mümkün Ancak kredilerde yapılandırma sınırı 48 ay olarak en azında şimdilik bankalar tarafından belirlenmiştir.

Yine otomobil alacaklar için kredi vadesinin 48 aydan 60 ay vadeye uzatılması da oldukça faydalı olacaktır. Ancak Kredi vadeleri 60 ay olur mu 48 ay ile sınırlanır mı kararı beklemekten başka çare yok ama 60 ay vadeli tüketici kredisi biraz zor çıkar.

Ancak Ziraat Bankası tarafından Engellilere yönelik  60 ay vadeli kredi verilmektedir bu kredi için belli şartları vardır, Ziraat bankası 60 ay vadeli engelli ihtiyaç kredisine başvurmak için bizzat banka şubesine gidilmesi gerekmekte olup online bir başvuru kanalı bulunmamaktadır.

Yine bir diğer soru ise Kredi Vadeleri Uzayacak mı? derseniz şu an bir beklenti var ancak olacağı konusunda umut verici bir emmare bulunmamaktadır. Konuya dair 2016 bahar döneminde veya haziran aylarında kredi vadelerinin 48 ay vadeye kadar çıkarılması beklenebilir.

2015 haziran ayında gündeme gelen Bireysel İhtiyaç Kredileri 48, Taşıt Kredilerinin de de 60 ay vadeye kadar uzatılması gündeme gelmiş ancak uygulanmamıştır. Kısacası İhtiyaç kredisini 36 ay vadeden fazla almak mümkün değildir en azından şimdilik böyle, kredilerin  60 Ay vadeli olması artık gerçekçi değildir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git