Kredi Verenler > Banka Haberleri > 60 Ay Vadeli Kredi Veren Bankalar

60 Ay Vadeli Kredi Veren Bankalar


Bankalardan kredi alınırken tüketiciler genelde kredi faiz oranlarından ziyade kredi vadelerine bakarlar, bir çok tüketici oluşan nakit ihtiyacını bir an evvel gidermek ister ve ödeyeceği taksitin ne kadar küçük olacağına bakar ve bundan dolayı ne kadar uzun vadeli kredi kullanırsa kendisini o kadar avantajlı hisseder. 60 Ay Vadeli Kredi Almak daha önce mümkünken maalesef BDDK tarafından ve Ekonomi Yönetiminin kararı ile kredi vadeleri Bireysel İhtiyaç Kredilerinde 36 ay vadeye düşürülmüştür.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım’ın partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda, vatandaşların ödeme şartlarını daha da rahatlatmak için tüketici kredilerinin taksit sayısını artıracaklarına yönelik haberler acaba kredi vadeleri ne olur sorusuna yada vadeler ne kadar uzatılacak beklentisi oluşturdu.

Hem tüketici kredileri hem de kredi kartları tarafında çalışma yaptıklarını belirten Akben, konunun Finansal İstikrar Komitesi’nde de (FİK) tartışıldığını ve bu konuda çalışma yapılması kararı alındığını söyledi.Her iki konuda da ödemelerin esnetilebilmesi çalışmalarının bulunduğunu ifade eden Akben, “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Türkiye Bankalar Birliği başta olmak üzere diğer ilgili kurumlarla birlikte çalışıyoruz. Detaylı çalışma en kısa sürede tamamlanacak.” diye konuştu.

Yapılan çalışma sonucunda kredi vadelerinin 48 aya çıkarılması kararlaştırılmıştır. 27/09/2016 tarihinde resmi gazetede yayımlanan yönetmelik ile kredi vadelerinde yeniden düzenleme yapılmıştır. 48 aya kadar dileyen tüketiciler kredi kullanabileceklerdir.

Ancak 60 Ay vadeli olarak kredi kartı borcunuzu yapılandırma imkanı bulunmaktadır, Bireysel kredilerin 60 ay veya 72 aya kadar yapılandırma durumu şimdilik yok gibi. ancak bankadan bireysel kredi çekmek isteyenlere 60 ay vade sunulmamaktadır, en fazla 48 ay vade imkanı vardır. sadece kredi kartı borç yapılandırma durumunda 60 ay vade olanağı vardır.

Yine engelli bireylere özel Ziraat Bankası 60 Ay Vadeli krediyi almak için engelle olma şartı vardır, Engelsiz Destek Paketi kampanyası ile engelliler ve engellilere istihdam sağlayan kurum ve kuruluşlar 60 vadeli kredi kullanabilir. başvuru ve ayrıntılı bilgi için Banka şubesini ziyaret etmeniz gereklidir. Bu şartların dışında normal vatandaşın 60 ay vade ile kredi kullanması maalesef kanun gereği mümkün değildir.

Kredi vadelerinin düşürülmesi bir çok tüketiciyi mağdur etmiştir, hatta bir çok tüketici geri dönülmez yani yasal takip hatta banka kara listelerine dahi girdiler. Nede ise vadesi düşen krediler yüksek taksitlere neden oldu ve bir çok tüketicinin gelirini aşan bir durum ve dolayısıyla onaylanmayan kredi haline döndü.

Peki Kredi vadeleri 60 ay olur mu? derseniz mevcut ekonomik durumun buna müsaade etmeyeceği aşikar, kasım seçimleri öncesi Tüketici Kredi Vadelerinin 48 aya çıkarılması gündeme düşmüş ancak halen bir gelişme olmamıştır. muhtemel mart-nisan 2016 tarihine kadar çıkması beklenmiyor

Benzer yazımız İcra Borcuna Taahhüdü İhlal ve Sonuçları ile birlikte Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar başlıklı yazılarımız ilginizi çekebilir.

60 Ay Vadeli Kredi Veren Bankalar Konusuna 8 Yorum Yapıldı
 1. Sevinç dedi ki:

  İhtiyaç kredilerine çözüm buldular neden esnaf kredilerine bi çözüm bulunmuyor bu kadar esnaf mağdur ne olacak bu esnafın hali

 2. vedat dedi ki:

  Acaba konu hakkında bi gelişme var mı? 60 ay vadeli kredi almak istiyorum ama kanunen bu mümkün değil yazıdan anladığım kadarıyla. Alternatiflerimiz de mi yok?

 3. Halil dedi ki:

  Bu krediler 60 aya çıktığında bankalar bunu kendi cebinden ödüyor. Tefecilerin eline düştük bu uygulama yüzünden. Yapın şu kredileri 60 ay. Bir nefes alalım. …..

 4. Fburcu dedi ki:

  Uzarsa cok sevinirim kizimi evlendircem iisin icinden ciksmiyom 40bin ihtiyacim var 60ay 72 qy olsa rahat oderim

 5. Mehmet dedi ki:

  50000 tl 100-120 ay vadeli kredi ihtiyacım var. aylık gelirim 2700 tl ama borc vadelerim 36 ay maksimum olduğu için ödemeleri karşılayamıyorum. uzun vadeli krediye ihtiyacım var. yardımlarınızı bekliyorum.

 6. şaban dedi ki:

  85 TL BORCUM VAR 100 AYA VARAN VADELİ KREDİ İHTİYACIM VAR BORÇLARIM DAĞINIK OLDUĞU İÇİN ÖDEYEMİYORUM AYLIK NET GELRİM 4000 BİN ALLAH RIZASI İÇİN YARDIMCI OLURMUSUNUZ ASKERİM ZOR DURUM DAYIM ,,,

 7. yasin dedi ki:

  85000 tl 100-120 ay vadeli kredi ihtiyacım var. aylık gelirim 2700 tl ama borc vadelerim 36 ay maksimum olduğu için ödemeleri karşılayamıyorum. uzun vadeli krediye ihtiyacım var. yardımlarınızı bekliyorum.

  1. şaban dedi ki:

   ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN KAREŞLİK…

Sayfa başına git