Akşam Saatlerinde EFT Yapılır mı?

EFT demek elektronik para transferi anlamına gelir. Yani bir bankadan başka bir bankaya sanal ortamdan para göndermek için EFT yapmak gerekir. Genel olarak bankalar hesaptan hesaba yapılan havaleler için hiçbir ücret almazlarken EFT işlemlerinden ücret keserler. Bu da bankalara göre değişiklik gösterecektir. Sizler de EFT yapmak istiyorsanız ya da bunu yapmanız gerekiyorsa mesai saatleri içinde hareket etmeniz gerekir.

Ancak bu sayede EFT işlemini sorunsuz ve sıkıntısız bir şekilde yapabilirsiniz. Akşam saatlerinde EFT yapmanız mümkün değildir çünkü bu saatler mesai saatleri içinde değerlendirilmez. Mesai saatleri içinde yapılan EFT işlemleri ise kısa süre içinde sonuçlanacaktır.

Bankadan Bankaya Para Transferi, EFT yapmak istiyorsanız öncelikle karşınızdaki kişinin iban numarasını bilmeniz gerekir. EFT işleminde para her zaman için iban numarasına gönderilir. Havalede ise genel olarak hesap numarasının bilinmesi yeterli olmaktadır. Bankadan başka bir bankaya transfer için genel olarak birçok banka masraf keser. Bu masrafı ödemek istemeyen kişilerin EFT için ücret almayan bankalardan işlem yapmaları gerekir.

EFT sadece hafta içinde yapılabilen bir işlem olması nedeniyle hafta sonları ve akşamları yapılamaz. Buna ek olarak resmi tatil günlerinde de EFT yapmak imkânsızdır. Sadece Türkiye Finans Katılım Bankası ve Akbank arasında her zaman EFT işlemi yapılabilir. Bunun nedeni de bu iki bankanın aynı kökene sahip olmalarından kaynaklanır.

EFT Ücreti Almayan Bankalar EFT için ücret ödemek istemiyorsanız EFT ücreti almayan bankalardan işlem yapmanız gerekir. Bu bankalar genel olarak bellidir ve bazı bankalar da internet bankacılığı alanında çalışmalar yaparak sizlere bu fırsatı sunmuşlardır. Kuveyttürk bankasında her zaman için EFT ücretsizdir. Fakat diğer bankaların sadece özel hizmetlerine ek olarak EFT ücretsiz olmaktadır.

Bunlardan en bilinenleri Finansbank Enpara, Cepte TEB ve Yapı Kredi Nuvo olarak bilinir. Bu bankalardan hesap açan kişiler hiçbir şekilde EFT ücreti ödemezler. Buna ek olarak bu hesaplardan hesap işletim ücreti de alınmaz. Hesap işletim ücreti alınmaması da müşterilerin bu bankayı tercih etmelerindeki en önemli etkendir.

Benzer yazımız olan EFT İşleminin Aktarılmış Olduğu Nasıl Sorgulanır? başlıklı yazımız ilginizi çekebilir.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git