Alışverişlerde Şifresiz Kredi kart Kullanmanın Sorumlulukları

2006 yılından önceki dönemlerde, kredi kart harcamaları sonrası, görevliler kart sahibine imza attırmak şartıyla alışveriş imkânı bulunmaktaydı. Fakat kredi kartlarının kaybolması veya çalınması sonrası, kart sahibinin bilgisi dışında yapılan harcamaların getirdiği sıkıntılardan dolayı, 2016 yılında çıkarılan Kredi Kartları kanununa göre, kredi kartlarının kullanımı sonrası şifre zorunluluğu getirilmiştir.

Buna rağmen kayıp veya çalıntı kredi kartlarının şifresiz kullanımı sonucu oluşacak sorumluluk kime aittir? Bu konuda Kredi Kart Kanunu neler getiriyor gibi önemli bir konu hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Kredi kartlarının çalınması veya kaybolması durumunda hemen bankanın müşteri temsilcilikleri aranıp, bilgi verilmeli ve kartınızı iptali sağlanmalıdır. Bu iptal saatinden 24 saat önceki harcamaların 150 TL’si kart sahibine, kalan kısmı ise bankanın sorumluğundadır. Bir örnek verilirse, kartımın iptali için bankanın müşteri temsilcisine bilgi verildi. Verilen bilgi saatinden evvel karttan 5.000 TL ‘lik alışveriş yapılmışsa ve bu süre 24 saati aşmamışsa, kart sahibi bu miktarın 150 TL’den sorumludur.

Geri kalan miktar bankanın sorumluluğundadır. Ama bu iptal talebinden 24 saatten önceki harcamalarda bankanın sorumluğu ortadan kalmaktadır. Kartınızdan bilginiz dışında şifre ile alışveriş yapılmış ve bu alışveriş sonrası 24 saatten sonra bankanızın müşteri temsilcine iptal için başvursanız bile ne banka ne de alışveriş yapılan merkezin sorumluluğu olmamaktadır. Ama kartınız ile şifresiz alış veriş yapılmış ise o zaman o işyeri sorumluluk altına girmiş oluyor. 2016 yılında çıkartılan yasa gereği, alışveriş merkezleri şifresiz kredi kartlarından çekim yapamamaktadır. Sorumluluk, kredi kartının kullanıldığı alışveriş merkezinde ise zararın karşılanmasını talep edebilir veya yasal haklarınızı kullanabilirsiniz.

Kart iptali için başvurulmasına rağmen, iptal tarihinden sonra alışveriş yapılmışsa, o zaman tüm sorumluluk bankanın olacaktır. Gelelim almamız gereken önlemlere. Öncelikle kredi kart şifrelerini kolay kombinasyon rakamlarında oluşan şifrelerden uzak durmak gerekir. Yani doğum tarihi, 1111, 0000, 2222 gibi basit rakamlar yerine, farklı rakamlardan oluşan şifreler tercih edilmelidir. Yine bankanızla görüşüp, şüpheli işlemlerde uyarılma talebinde bulunabilirsiniz.

Yazımıza son olarak, bazı bankaların kredi kart kullanımı ile ilgili yeni hizmetlerinden bahsetmek istiyoruz. Bankalara verilecek talimat sonrası, aylık belirlenen kredi kart harcamasını bildiriyorsunuz. Bu harcamaların üstüne çıkıldığında banka sizi cep telefon mesajı ile uyarıp, ödemeyi onaylayıp onaylamadığınız sormaktadır. Bu hizmet karşılığında da 20 TL ücret talep etmektedir.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git