Press "Enter" to skip to content

Altın’a Yatırım Yapmak Ne Kadar Mantıklı

Ülkemizde yatırım yapmak isteyen kişilerin için birçok farklı yöntem bulunsa da, en çok güvenilen ve yıllardır da vazgeçilmeyen yatırım yöntemi, altına yöneliktir. Altın yatırımı için yaptığımız araştırmada, hem profesyonel yatırımcıların olduğunu hem de düşük bütçe ile birikim yapmak bir yandan da kazanç sağlamak isteyen kişilerin olduğunu görmekteyiz. Aradaki bütçe farklılıkları oldukça fazla olduğundan dolayı kazançlar konusunda da çok ciddi bir uçurumun olduğunu görmekteyiz.

Altın yatırımı öncelikli olarak yatırım yapmaya karar veren kişilerin için ilk alternatiflerden birisidir. Çünkü, dönem dönem çok yüksek değerlere çıkıp geri düşüş yaşasa bile, bu zaman kadar altına yönelik yatırım yapan kişilerin büyük bir çoğunluğunun yüzü gülmüş durumdadır. Bundan dolayı, iyi bir araştırma yaptıktan sonra altına yönelik bir yatırım yapılmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Ayrıca, 2017 yılı için altın fiyatlarına yönelik yapılan tahminlere baktığımız zaman, birçok ekonomi uzmanı tarafından altın fiyatlarının giderek artacağı yönünde açıklamalar karşımıza çıkmaktadır. Bu açıklamaların dayanağı ise, doğrudan faaliyette bulunan altın madenleridir.

Dünya genelinde faaliyet göstermekte olan altın madenlerinin kısa süreli faaliyet durdurması ve sonrasında da rezervlerin kontrol edilebilmesi amacıyla üretimlerini düşürmeleri, altın fiyatlarını oldukça etkileyecektir. Bunun yanı sıra, altına yönelik yatırım yapmak isteyen kişilerin altın madenleri durumuna ek olarak takip etmesi gereken bazı durumlar da vardır. Altın fiyatlarının yükselmesi ve düşmesine yönelik etki eden faktörlerin bilinmesi ile yapılacak yatırımların daha doğru olacağından dolayı, bu iki durumu şu alt başlıklar ile inceleyebiliriz.

Altın Fiyatları Nasıl Düşer?

Altın yatırımı yapacak olan kişiler için alım yapılacak en doğru zaman, fiyatların düşüşte olduğu dönemlerdir. Bu dönemlerin tespiti için bilinmesi gerekenler de şu şekildedir.

  • Altına olan talebin azaldığı dönemlerde, fiyatların düştüğü gözlenmektedir. Aynı zamanda, altın arzı sabit tutulursa, aynı şekilde fiyatların düştüğü bilinmektedir.
  • Reel faiz oranlarının yükselmesi.
  • Enflasyonun düşük değerlere ulaşması.
  • Jeopolitik risklerin azalması ve buna ek olarak likidite kaybının ortaya çıkması.

Yukarıdaki durumlar altın fiyatlarını doğrudan etkilemektedir. Bundan dolayı, yatırımlarını emtia piyasasına çekerek altın ile değerlendirmek isteyenlerin, bu faktörleri göz önünde bulundurarak tespitlerini yapması gerekmektedir.

Altın Fiyatları Nasıl Yükselir?

Uygun fiyatlardan alınan altınların artık kar haline gelmesi için en uygun zaman, altının zirve noktasına geldiği durumlardır. Hangi değere ulaşıldığında altın satışı yapılmasının mantıklı olduğunun anlaşılması için de, altın yatırımı için yükseliş etkisinde bulunan şu maddeleri dikkate almak gerekecektir.

  • Küresel gelişmeler ile birlikte altın talebinin artması.
  • Jeopolitik risklerin meydana gelmesi.
  • Likidite miktarlarında meydana gelen artışlar.
  • Reel faiz oranlarında meydana gelmiş düşüşler.
  • Enflasyon rakamlarında meydana gelen yükselmeler.

Eğer altına yönelik yapılan yatırımlarda yukarıdaki durumlar meydana geliyorsa, altın fiyatlarının yükselişe geçmesi çok uzak bir tarihte değildir. Bundan dolayı en doğru zamanı yakaladığınızda, altından ciddi bir kar elde edebileceksiniz.

Be First to Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir