Kredi Verenler > Banka Sorunları > Araç Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Araç Kredisi Ödenmezse Ne Olur?


Bankalardan kullanılan ve vade süresi genellikle 48 ay olan araç kredileri ödenemediği zaman araç kredisi kullanan kişiler ne ile karşılaşırlar? Ödenemeyen araç kredilerinden dolayı bankaların ne gibi hakları vardır? Sorularına bu yazımızda cevap vermeye çalışacağız.

Bankalardan araç kredisi kullanıldığı zaman dikkat ederseniz bankalar araç bedelinin tamamına kredi vermezler. Bu oranlar bankalardan bankaya değişse bile en fazla ödenen kredi tutarı aracın %70 bedelidir. Yani 50.000 TL’ye alınan bir araca bankanın vermiş olduğu araç kredisi en fazla 35.000 TL’dir. Burada ki amaç eğer ki araç kredisi kullanan kişi krediyi ödemez ise araç banka tarafından satılır.

Satılacak bedel bankanın vermiş olduğu krediden fazla olacağı için böylece banka ana borç, faiz, avukatlık ücreti gibi ekstra ücretlerini alırken zarar etmeyecektir. Kullanılan araç kredilerinde tüm bankalar aracın ruhsatına banka adına rehin koydururlar. Bu rehinde ki amaç bankanın araç kullanma hakkı değil, ödenmeyen araç kredisinde aracı satma hakkı bulunmasıdır.

Araç kredisinin son ödeme tarihini geçen 2 aylık ödeme sonrası bankalar, kredi kullanan müşterisine noter kanalıyla ihtarname gönderir. Bu noter ihtarnamesinde, banka araç kredisi ödemeyen müşterisinden, ödenmeyen 2 taksitin ödenmesini ister. Buna rağmen kişiler hala borcunu ödemez ve borç ödenmeme zamanı 3 ayı buldu mu bankalar tekrar müşterisine noter kanalıyla bir ihtarname daha gönderir.

Bu ihtarname de diğer ihtarname gibi kalan ödenmeyen borçların ödenmesi değil kullanılan tüm kredi borcunu talep eder. Müşteri buna rağmen hala ödeme yapmamışsa o zaman müşterinin kredi dosyası banka avukatlarına gönderilir. Banka avukatları da icra dairelerine başvurup, ilgili aracın borcundan dolayı satılmasını talep eder.

Satış yapıldığı zaman bankaya olan tüm kredi borçları, yasal faizleri, avukatlık ücretleri, icra ücretleri satılan aracın tutarından kesilir. Eğer ki tüm borçlar ödenmiş ve araç satışından dolayı para kalmışsa, kalan para da araç kredisi kullanan kişiye verilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git