Press "Enter" to skip to content

Asgari Ücretle Çalışan Kişinin Ev Kredisi

Bugün sizlere asgari ücretle çalışan birisinin ev kredisi ne kadar alabileceği hakkında bilgiler vereceğiz. İnsanların oldukça merak ettiği asgari ücret alıyorum bana ne kadar kredi çıkar soruları her zaman akıllarda yer etmeye devam etmektedir.

Türkiye’de şu anda 15 milyon kişi asgari ücretle geçinmeye çalışmaktadır. Asgari ücretle çalışan vatandaşların büyük bir çoğunluğu kirada oturmaktalar. Ancak hem kira hem de mutfak masrafları birleştiğinde asgari ücretli birisinin geçim sıkıntısı oldukça baş göstermeye başlamaktadır.

Asgari ücretliye kredi limiti;

Asgari ücretle çalışan birisi uzun vade de olsa bir şekilde ev sahibi olmanın hayallerini kurmaktadır. Türkiye şartlarında bir evin ortalama fiyatı 300 bin TL’dir. Asgari ücretle çalışan birisinin 1400 TL maaşla ücretin yüzde 80’i üzerinden olacaktır.

Konut kredilerinde vade sayısı şu anda 120 aydır. Bazı bankalar ise 240 aya kadar verebilmektedir. Maaşı 1400 TL olup da mesailer ve diper gelirler ile maaşı 1600 TL olan bir asgari ücretli aylık en fazla gelirinin yüzde 80’i olan 1280 TL kredi taksiti ödeyerek konut kredisi çekebilmektedir.

Asgari ücrete konut kredisi veren bankalar;

1: Vakıfbank

2: Halkbank

3: Ziraat Bankası

4: Denizbank

5: İNG Bank

6: Garanti Bankası

7: TEB Bankası

8: Akbank

9: Finansbank

10: Yapı Kredi

Be First to Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir