Kredi Verenler > Banka Sorunları > Avukata Giden Kredi Kart Borcunu Yeniden Taksitlendirme

Avukata Giden Kredi Kart Borcunu Yeniden Taksitlendirme


Kredi kartlarıyla, elde edilen gelirle orantılı alışveriş yapmayan, onu da alalım şunu da alalım derken kredi kartlarının borcu alıp başını gider. Başlarda kredi kart borcunun asgari tutar ödemesi yapılarak günü kurtaran kredi kart sahipleri artık ödenmeyen borçlar, yeni alışveriş tutarları ve gecikme faizleriyle beraber kredi kart borçlarının asgari ödeme tutarı dahi ödenemeyecek hale gelir.

Ödenmeyen kredi kartları 90.günden sonra tahsil edilmesi için bankalar tarafından hukuk bürolarına gönderilir. Kredi kart sahipleri, icra takibine düşmeden banka avukatlarıyla kredi kartının ödenmesi konusunda anlaşma sağlayabilirler.

Yeni kanun ile avukata giden kredi kartı borçları kredi borçları ek hesaplar da yapılandırma kapsamında değerlendirilecektir. örneğin bir bankada kredi, kredi kartı ve ek hesap borcunuz var hepsi icra yada avukatta bunu da bankanıza başvurmak suretiyle 72 aya kadar yapılandırma imkanınız bulunmaktadır.

Kredi kartlarının son ödeme tarihinde ödeme yapılmadığında kredi kart borcu günlük gecikmeye girecektir. Ödememe süresi 7. günü buldu mu bankalar hatırlatma babında kredi kart borcunun ödenmesini isterler. Borcun ödenmeme süresi 15.günü buldu mu kredi kartı kullanıma kapatılır. 60.günden sonra ki aşamada bankalar telefonla aramalarını sıklaştırır ve noterden ihtarname çekerler. 90. gün hem banka için hem de kredi kart kullanıcısı için kritik bir zamandır.

Bankalar ödenmeyen kredi kart borcunun tahsili için borç dosyasının avukatlarına gönderir. Dosyanın avukatlara geldiği dönem ise bizim konumuzu ilgilendiren yerdir. Kredi kart sahibi ile avukatlar, borcun tahsili için icra dairelerine gitmeden önce anlaşma zemini hazırlayabilirler. Kredi kart sahibi avukatlarla görüşüp kredi kart borcunun ödenmeyi talep eder ve bu ödemenin taksitlendirilmesini isteyebilir. Burada çok önemli bir yere parmak basmak isteriz. Eğer ki borçlu üzerinde haciz yapılacak mal, maaş veya kefil yoksa bankalar borcun tahsili için her türlü teklifi kabul edeceklerdir.

Mesela sadece anaparayı ödemeyi teklif edebilir, biriken faiz tutarını ödememe teklifini sunabilirsiniz. Bankalar, eğer ki haciz işlemlerinde borcu tahsil edemeye keşfederse bu teklifi kabul edebilirler. Ancak bankalar, alacaklarına kanaat getirirse en fazla 12 ay taksitlendirme yaparlar ve biriken faizleri de taksitlendirmenin içine katacaklardır.

Borcu olanların, haciz işlemi başladığında dosya masrafı, avukatlık ücreti, dava masrafları gibi bir çok yeni borçla karşılaşacağı için o aşamaya gelmeden avukatlar yoluyla borcun yeniden taksitlendirme yapması en mantıklı davranış olacaktır.

Avukata Giden Kredi Kart Borcunu Yeniden Taksitlendirme Konusuna 28 Yorum Yapıldı
 1. SONER dedi ki:

  benim bankaya kredi kartı ve ek hesap borcum var ödeyemedim toplamda toplamda ikisi 7000 tl yapıyo beni avukatlık bürosundan aradılar ek hesabın mıktarı olan 1590 tl yı 3gun ıcınde dıger kartın borcunuda ay sonuna kadar yatırmamı ıstedıler .yoksa avukat masraflarının olucanı ve eve ıcra gelecegını soyluolar.benim bu durumda nasıl bir yol izlemem gerekır zaten ben borcumu komple odeyebılseydım oderdım bana taksıtlendırme yapamazmıyım veya bundan sonrakı süreç nasıl ısler .bana bu konuda yardım edermısınız.

  1. ömer meto dedi ki:

   Çalıştığınız şubeye giderek durumu anlatın ve taksitlendirme isteyin ödeyemeyeceğinizi görünce muhtemelen taksitlendirme yapacaklardır.

 2. Kenar dedi ki:

  Merhaba benm 2 kredim 1 tane kredi kartim ve avans hesabim var banka beni avukata vermis 43000 tl oldugunu soluyo avukat bu borcu 15000 tl yatrdigim taktirde taksitlendirebilirlermis . Ben bu borcu hic para yatirmadan taksitlendiremezmiyim acaba ? Avukat kabul etmez mi ?

  1. Ahmet KAYA dedi ki:

   Eğer gerçekten bu kredi borcunuz 43.000 lira ise, taksitlendirmek için 15 000 lira makul rakam peşinat olarak. Yine de tekrar iletişime geçmeye çalışın avukatların insiyatifinde olabilir arabulucu olabilirler

 3. Ayşenur dedi ki:

  Mrba benm nisanlim ek hespdan 200 tl ckmis ve ödememiş askerde oldgu için odeyememis 74 tl faiz girmiş. Avukatlık olmus borcunu yatırdı avukata da mı para yatirack ? bide dgun icn kredi cekecktik kredi vermezler mi bidha ? Bilgisi olan yazar mı ltfen….

  1. Admin dedi ki:

   Yasal takibe düşmüş ise avukat icra masrafı çıkabilir ancak banka şubeniz ile irtibata geçin ve borç akibetini bi sorun

 4. adwm dedi ki:

  Benim 5000 tl borcum var avukata verilmis beni aradi 1 haftaya kadar ödemeniz lazim yoksa eve haciz gelecek dedi bankadan yapilandirma yapabilirmiyim birde eve haciz memurlari gelirmi gelir ise ne kadar surede gelirler birde ben bekarim babamin evinde kaliyorum eve gelirlermi haciz memurlari yoksa sigortali calisiyorum direk maasimami haciz korlar bir yardim edermisiniz avukatin ilk aramasi ne yapmam gerekir bi yardimci olurmusunuz borcumu odeyemiyorum haciz memurlarin evime gelmelerini istemiyorum banka yapilandirma yaparmi bankaya gitsem

  1. Admin dedi ki:

   Banka yapılandırma yapmaz kısaca borç bankadan çıkmış avukatın takibine düşmüştür, bu tür durumlarda maaşı olanlara genelde maaşına 1/4 oranında haciz uygulanır eve gelme durumu oldukça zayıftır muhtemelen tehtit olarak kullanılan bir durumdur ama gelme durumu oluşabilir. ikamet adresiniz babanınzın evi olması nedeniyle haciz adresinize gelecektir. ancak mal sahibi babanızın olması aslında eşya haczine de engeldir.

   1. erdal dedi ki:

    hcbs bankasına 5000 tl limitli kredi kartım vardı. borçtu.. ödemediğim için avukata düştü ve icrai işlemler başladı.. avukata düştü ve. ödeyecek durumum yok ve 4 aydırda ödeme yapmıyorum.üzerime mal varlığım yok ve bir işte çalısmıyorum…yeni yasa çıkmış diyorlar, ben bu konu hakkında ne yapabilirim öneriniz nedir?

    1. Admin dedi ki:

     Yasa icraya düşen banka borçlarını taksitlendirme konusunda fayda yok. yapmanız gereken avukatı arayıp veya börüsuna gidin ödeyebileceğiniz limit dahilinde taksitlendirme yapın yani talep edin.

Sayfa başına git