Avukata Giden Kredi Kart Borcunu Yeniden Taksitlendirme

Kredi kartlarıyla, elde edilen gelirle orantılı alışveriş yapmayan, onu da alalım şunu da alalım derken kredi kartlarının borcu alıp başını gider. Başlarda kredi kart borcunun asgari tutar ödemesi yapılarak günü kurtaran kredi kart sahipleri artık ödenmeyen borçlar, yeni alışveriş tutarları ve gecikme faizleriyle beraber kredi kart borçlarının asgari ödeme tutarı dahi ödenemeyecek hale gelir.

Ödenmeyen kredi kartları 90.günden sonra tahsil edilmesi için bankalar tarafından hukuk bürolarına gönderilir. Kredi kart sahipleri, icra takibine düşmeden banka avukatlarıyla kredi kartının ödenmesi konusunda anlaşma sağlayabilirler.

Yeni kanun ile avukata giden kredi kartı borçları kredi borçları ek hesaplar da yapılandırma kapsamında değerlendirilecektir. örneğin bir bankada kredi, kredi kartı ve ek hesap borcunuz var hepsi icra yada avukatta bunu da bankanıza başvurmak suretiyle 72 aya kadar yapılandırma imkanınız bulunmaktadır.

Kredi kartlarının son ödeme tarihinde ödeme yapılmadığında kredi kart borcu günlük gecikmeye girecektir. Ödememe süresi 7. günü buldu mu bankalar hatırlatma babında kredi kart borcunun ödenmesini isterler. Borcun ödenmeme süresi 15.günü buldu mu kredi kartı kullanıma kapatılır. 60.günden sonra ki aşamada bankalar telefonla aramalarını sıklaştırır ve noterden ihtarname çekerler. 90. gün hem banka için hem de kredi kart kullanıcısı için kritik bir zamandır.

Bankalar ödenmeyen kredi kart borcunun tahsili için borç dosyasının avukatlarına gönderir. Dosyanın avukatlara geldiği dönem ise bizim konumuzu ilgilendiren yerdir. Kredi kart sahibi ile avukatlar, borcun tahsili için icra dairelerine gitmeden önce anlaşma zemini hazırlayabilirler. Kredi kart sahibi avukatlarla görüşüp kredi kart borcunun ödenmeyi talep eder ve bu ödemenin taksitlendirilmesini isteyebilir. Burada çok önemli bir yere parmak basmak isteriz. Eğer ki borçlu üzerinde haciz yapılacak mal, maaş veya kefil yoksa bankalar borcun tahsili için her türlü teklifi kabul edeceklerdir.

Mesela sadece anaparayı ödemeyi teklif edebilir, biriken faiz tutarını ödememe teklifini sunabilirsiniz. Bankalar, eğer ki haciz işlemlerinde borcu tahsil edemeye keşfederse bu teklifi kabul edebilirler. Ancak bankalar, alacaklarına kanaat getirirse en fazla 12 ay taksitlendirme yaparlar ve biriken faizleri de taksitlendirmenin içine katacaklardır.

Borcu olanların, haciz işlemi başladığında dosya masrafı, avukatlık ücreti, dava masrafları gibi bir çok yeni borçla karşılaşacağı için o aşamaya gelmeden avukatlar yoluyla borcun yeniden taksitlendirme yapması en mantıklı davranış olacaktır.

Ahmet Kaya , 7 yıldır e ticaret işi ile meşgul aynı zamanda yatırım araçları konusunda araştırmacı biri son dönemlerde kredi konusunda tecrübeli ve kredi kartları banka kartları ile alakalı konularda hem yeni şeyler öğrenmeyi ayrıca paylaşmayı seviyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir