Avukata Giden Kredi Kart Borcunu Yeniden Taksitlendirme

Kredi kartının limitine aldanan, geliriyle orantılı harcama listesi oluşturmayan , önüne gelen herşeyi almaya çalışan bireylerde kredi kart borçları tavan yapmış durumda. Öyle ki son istatistiğe göre vatandaşın %70 ‘i bankalara kredi veya kredi kartlarına borçlu durumda. Bu işlemlerin daha da ilerlemesi durumunda oluşan gecikme faizleriyle beraber, kredilerin taksitlerini, hatta asgari ücretlerini dahi ödeyemez durumda olacaklardır.

En çok sorulan sorulardan biri de, kredi kartı borcu ödenmezse kaç gün sonra icra takibi başlar ? bunun cevabı 90 gündür. 90 gün içerisinde ödenmemiş borçlar, hukuk büroları tarafından sizlere tebliğ edilir, bu paranın en erken sürede ödenmesi sağlanır, yeni tarihler ile anlaşma yoluna gidilmeye çalışılır. Size tavsiyemiz, hukuk bürolarının da belirli çerçeve de anlaşma yapabilme hakları yetkileri vardır. Örneğin 10 bin tl borcunuz var ve banka vadesi 12 ay ise, hukuk büroları bunu 24 aya çıkarabilir, onların da insiyatif hakkı bulunmaktadır. Çünkü paranın ödenmeme durumu, daha kötü bir durumdur, zaten uzayan süreye de faiz yansıttıkları için, bankalar için giren çıkan olmuyor : )

Mecliste kabul edilen yasa ile avukata veya icraya giden kredi kartı borçları ve kredi borçları da yapılandırılabileceklerdir. Bunların için de ek hesap borcunuz da vardır, misal kart bakiyeniz -750 liraya gidiyorsa, bunu da yapılandırabilirsiniz 72 aya kadar.

Kredi kart borçları bildiğimiz üzere ödenmediği her gün için gecikme faizi uygulanmaktadır. Zaten kartınızın ödeme günü geldiği halde ödeme yapmamışsanız, 7 gün içinde size hatırlatma mesajı yada maili yollayacaklardır. Eğer kartınızın ilk 7 gün içinde borcunu ödemezseniz , 15. günde kartınız kullanıma kapatılacaktır. Aynı şekilde ödememeye devam ederseniz, 60. günde bankalar sizi daha fazla aramaya başlar. Başarısız olması durumunda da noterden ihtarname çekerler. 90. gün sonunda banka tarafından yapılacak bir iş kalmayacağı için bankalar icra işlemlerine başlayacaklardır.

Avukatlar nasıl çalışır diye merak ediyorsanız özetleyelim onu da, bankalar borçluların tüm bilgilerini avukatlara iletilir. Bu dönem aslında avukatlarla anlaşılabilecek olan dönemdir. Aslında burada da bir handikap bulunmakta, eğer ki üstünüze ait hacizlik bir taşınmaz yada taşınır mal yoksa, maaşınız yoksa hatta kefiliniz yoksa, avukatlar kesinlikle anlaşma yoluna gitmeye çalışacaktır, uygun teklifler alabilirsiniz. Borcunuzu dilediğiniz gibi taksitlendirebilirsiniz. Örneğin avukat sadece yekün parayı, yani total parayı almaya çalışabilir faizleri silerek. Eğer bankacılar ve avukatlar, parayı tahsil edebileceği bir yol bulabilirse, size tahmini en fazla 12- 18 ay arası bir taksitlendirme / vadelendirme sunarlar. Bu şekilde olduğunda biriken ve devam eden faiz oranı da işleyecektir. Elleri maalesef güçlü çünkü.

Olası bu gibi durumlarda , borçluların avukatlarla anlaşmasını öneririz, nedeni  ise sonrasında çıkacak olan avukatlık ücreti, dosya masrafı, dava masrafı gibi birçok gideriniz olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir