Kredi Verenler > Banka Sorunları > Banka Bana Ne Kadar Kredi Verebilir?

Banka Bana Ne Kadar Kredi Verebilir?


Her türlü nakit ihtiyaçların karşılanması için başvurulan yöntem banka kredileridir. Bankalar, kredi notu kredi kullanması için elverişli olan kişilere sorunsuz bir şekilde kredi kullandırtmaktadır. Ancak kredi notun ne kadar yüksek olursa olsun kullanılacak krediler gelir ile endeksli olacağı için bankalar tarafından bir limit konulmuştur. Buna göre kişilerin bankadan ne kadar kredi kullanabileceği hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Öncelikle bankaların kredi kullandırma şartı kredi notlarıdır. Kredi notunuz düşükse kim olursanız olun kredi kullanamazsınız.  Gelelim bankadan kullanabileceğiniz en üst kredi limit tutarına. Bankalar şu an için 36 ay vadeyle aylık gelirin 15 katına kadar kredi kullandırtmaktadır. Şunu hemen belirtelim ki hükümetin tüketici kredi kullanılması ile ilgili çalışmalarının olduğunu ve buna göre bankalar, tüketicilere en fazla maaşının 4 katı kadar kredi verebilecekler.

Ancak bu karar daha resmileşmediği için eski usul devam etmektedir. Bankaların vereceği en üst limiti aylık gelirinizi belirlemektedir. Kullandırılacak kredinin aylık ödeme tutarı elde edilen gelirin yarısını geçemeyecek şekilde düzenlenmektedir. 2.000 TL maaş alan bir kişiye aylık 1.500 TL’lik kredi kullandırılamaz. Eğer ki maaşınızı dışında ek geliriniz varsa ve bunu da belgelerseniz alacağınız kredi limit tutarı yükselecektir. Banka, gelirinize göre kullanabileceğiniz en üst limiti belirledi ve kişi bu limiti az buldu. O zaman bankaya kefil sunulması alınacak kredi limit tutarının yükselmesine neden olacaktır.

Kefil bulunmadıysa o zaman bankaya daha yüksek kredi talebi için ipotek gösterilmesi gerekir. Üzerinize kayıtlı ev, arsa, araç, tarla gibi değerli gayrimenkullerin bankaya rehin gösterilmesiyle istenilen kredi tutarı alınabilir. Ancak tüketici kredilerde ipotek karşılığında kredi kullanmak maliyetlidir. Çünkü rehin verilen malın sigortası, ekspertiz ücreti gibi ek maliyetler çıkacak ve kredi borç vade bitimine kadar bu ek giderler yenilenecektir.

Kredi notu 800 ile 1300 arası olan Sarı renkli kredi notu sahip kişiler orta riskli sınıfına girdiği için kredi kullansa bile bankalar istenilen tutarın altında kredi tutarını onaylayacaktır. Sarı renk dediğimiz 1300 ile 1500 arası kişiler ise istedikleri tutarı kefil veya ipotek sunmaları karşılığında alabilirler. Yeşil ve koyu yeşil renge sahip ve kredi notu 1500 ve üstü olan kişiler kefilsiz, şartsız şurtsuz gelir belgelerinin durumuna göre en üst limitten kredi kullanabilecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git