Kredi Verenler > Banka Dışı Kredi > Banka Dışı Kredi Veren Yerler

Banka Dışı Kredi Veren Yerler


Karşımıza çıkan bir çok nakit ihtiyaçlarında ilk başvuru yaptığımız nokta kesinlikle bankalardır. Ancak bir çok kişi düşük kredi notu, takibe düşen kredi veya kredi kartı, ödenemeyen kredi borçları yüzünden bankalar tarafından geri çevrilmektedir. Bu geri çevirme ise; ihtiyaç sahibini banka dışı kredi veren yer arayışına itmektedir.

Ülkemizde kredi ve finansman ihtiyaçlarını karşılamak üzere bankalar yetkilidir. Türkiye Cumhuriyeti yasaları ile Kurulmuş ve kredi vermeye yetkilendirilmiş ana kurumlar bankalardır. bunların dışından yasal dayanak ve güvence ile kredi veren kurum bulunmamaktadır.

Ancak, özel yasalar ile ile kurulan yardımlaşma sandıkları, Tarım ve Kredi  kooperatifleri, kamu personeli sandıkları ve belirli şartları ve özel düzenlemeler ile kredi verebilen kurumlar yine devlet eli ile oluşturulmuştur.

Peki bu banka dışı kredi veren yerler kime, hangi şartlarda kredi verirler onu irdelemek gerekir ise, Tarım ve Kredi Kooperatifleri çiftçilere (Çiftçilik Belgesi olanlar) belirli şartlarda nakit kredi veya ekipman gübre yani sarf malzeme alımlarından destek sağlamaktadırlar.

bir diğer banka harici kredi verenler ise İLKSAN olarak bilinen ve Milli Eğitim Bakanlığı Merkez, İl, İlçe personeli (Hizmetli kadrosu hariç) ve tüm İlkokul Sınıf Öğretmenlerine kredi vermektedirler bu krediler banka kredi oran ve vadeleri ile paraleldir ancak çok düşük oranlarda faiz oranları cazip olabilir.

Bir Diğer Kurum ise POLSAN Emniyet Genel Müdürlüğü yani polis ve amirlere yönelik kredi veren sandık durumundadır buradan da sandık üyeleri yani polisler nakit kredi alabilmektedir. Yine OYAK olarak bilinen yardım sandığı ise Türk Silahlı Kuvvetleri personeline nakit kredi sağlamaktadır. Kısacası sandık üyeliğiniz yok ise kredide yok.

Yukarıdaki izahattan da anlaşılacağı üzere sandık üyesi olmak gerekir bunların dışında yani sıradan vatandaşın kredi alması mümkün değildir. Banka dışı kredi veren tek yer veya kredi alınabilecek tek yer hibe kredilerdir.

Ancak hibe kredilerinde kendi şartları bulunmaktadır, bireysel kredi gibi nakit al harca olarak değil iş kurma proje vb gibi şartlarda kredi sağlanmaktadır. İl Kalkınma Ajansları KOSGEB bu kredileri sağlamaktadır. Banka dışında kredi alınacak tek yer, mikro kredi olarak ta bilinen daha çok ev hanımlarına yönelik kredi olan Kaymakamlık bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Başkanlığınca verilen kredilerdir. bu krediler çok küçük kredilerdir. ve faiz yoktur 300-500 1500 Tl gibi küçük yani mikro kredilerdir.

bu krediyi almak için Kaymakamlığa başvurulması gerekmektedir.

Benzer yazılarımız;

Acil Para Lazım Nerden Nasıl Bulurum?

Senetle Para veya Kredi

Banka Dışı Kredi Veren Yerler Konusuna 6 Yorum Yapıldı
 1. Selma varol dedi ki:

  Nakite ihtiyacim var yeni bir sayfa icin,geri ödemelerim istikrarli olacagı icin karşimdakide bana güven vermeli,bu şartlarda bana dönersenz sevinirim,saygıyla

 2. beyto dedi ki:

  bana tümborçlarımı odemem için 10.000 tl ihtiyacım var yardımcı olun

 3. melek dedi ki:

  5.000 tl ihtiyacım var yardım edin çok acil nütfen

 4. nezaket dedi ki:

  Benim borçlarımı bir araya toplamam lazım kıredi alamıyorum kosgep baş vuru yaptım sonuç alamadım galiba orda torpil geçiyor

 5. Serdar dedi ki:

  Kredi ihtiyaçım var nasıl karşılayabilecek siniz 25000 tl

 6. fikret dedi ki:

  750.000 tl ihtiyaç mümkünse görüelim

Sayfa başına git