Kredi Verenler > Banka Dışı Kredi > Banka Harici Finans Kurumları

Banka Harici Finans Kurumları


Finans kurumu denildiğinde aklımıza gelen şüphesiz bankalardır. Ancak bankalar dışında bankacılık hizmetlerinin verildiği finansal kurumlarda vardır. Bu yazımızda bu finansal kurumları ve yapmış olduğu hizmetler hakkında bilgiler vereceğiz.

Türkiye’de kredi verme yetkilerini Bankalar Denetleme Düzenleme Kurumunun izin verdiği kurumlar tarafından yapılmaktadır. Ancak bankalar dışında ki her finans kurumu da bankaların yapmış olduğu hizmetleri tam anlamıyla da yapmayabilir.

Mesela Koç Finans konut, taşıt ve bireysel kredi hizmetleri sunarken Mercedes Benz Finansman ve Doğuş Finansman kuruluşları sadece bayiliklerini yapmış oldukları araç kredileri vermektedirler. Yine banka dışı finansman kaynağı sağlayan kurumlar, kamu kurumların iş kollarına göre kurulmuş olan vakıflar veya derneklerdir.

Türk Silahlı Kuvvetleri çalışanlarına hizmet veren OYAK, Emniyet personeline finansman desteği veren POLSAN,  ilkokul öğretmenlerine finans desteği veren İLKSAN kuruluşlarını örnek verebiliriz. Bu kuruluşlar, sadece üyelerine konut, taşıt ve bireysel kredi konularında yardımcı olmaktadır. Esnafların, bankalar dışında finansman destek sağladığı diğer bir kurum ise Esnaf Kefalet Kooperatifleridir.

Sadece kooperatiflerine üye olan ve aidatlarını düzenli ödeyen esnaf üyelerine, piyasa değerinin altında ki faiz oranında tüketici kredisi kullandırmaktadır. Burada kullanılan kredilerin vade süresi bankaların uyguladığı kredilere gör daha uzundur ve ödemeler 6 aylık ve 1 yıllık şeklinde de düzenlenmektedir. Bankalar dışında finansman desteği sağlanacak diğer bir kurumu ise KOSGEB’tir.

Bu kurum özellikle yeni iş yeri açmak isteyen, maddi durumu zayıf olan girişimcilere hizmet vermektedir. Devlet desteğini arkasına alan kurum, projesini beğendiği girişimciye 30.000 TL’ye kadar hibe kredisi vermektedir. Ayrıca 100.000 TL’ye kadar faizsiz kredi imkânı sunmaktadır.

Yine sadece konut kredileri hizmeti veren DD Mortgage Kurumu da finans kurumlarından biridir. DD Mortgage ülkemizde konut kredisi satma lisansı alan bir kurumdur. DD Mortgage kredi ürünleri arasında sadece konut kredileri bulunmaktadır. KOSGEB dışında ki tüm kurumlarda finansman talebi için gerekli prosedür bankalarda uygulanan prosedürle aynıdır.

Son olarak finansman desteği sağlayan bu kurumların bankalarla anlaşması olduğunu ve banka desteği ile finansman desteği sağlandığını belirtmek isteriz.

Banka Harici Finans Kurumları Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Gökmen can dedi ki:

    Acil 5000tl kredi ihtiyacimvar

  2. Selahattin dedi ki:

    Acil 7 bin tl ye ihtiyacım var kredi çekemiyorum

Sayfa başına git