Banka Kara Listede miyim?

Çoğu kimse bankalardan kredi kullanmak için müracaat ederler. Ama bankalar bazı müşterilerine kredi vermek istemez. Sebebi sorulduğunda kredi sicil notunuzun düşük olduğu yani isminiz banka kara listesinde olduğunuzu söyler. Peki, banka kara listesi nedir? Bu listeden çıkabilmek için ne yapmak gerekiyor?

Bankalarla yapmış olduğunuz bireysel kredi, kredi kartı ödemeleri, kefillik, çek, senet, ek hesap gibi işlemlerin dokümanı her ay bankalar tarafından T.C Merkez bankasına iletilmek zorundadır. Merkez bankası da sizin bankalarla olan ilişkilerinizin durumuna göre size bir sicil notu verir. Bankalar,  kredi, kredi kartı gibi taleplerini değerlendirirken Merkez Bankasının vermiş olduğu sicil notuna bakarak karar verir. Müşterinin sicil notu iyi ise bankalar size sıkıntı çıkarmadan talepleriniz yerine getirir.

Ama sicili notunuz düşük ise bu seferde müşterilerin bankalardan istediği taleplere olumsuz cevap verir. İşte Merkez Bankası tarafından tutulan kişiye özel bu sicil değerlendirmesine Banka Kara Listesi adı verilir. Merkez Bankasının Kara Liste kaydına giren bir kişi en az 5 yıl boyunca bu listede ismi bulunur. Eğer kişi bu süre zarfında kendine ait olan tüm borçlarını kapatır ise belirlenen süre zarfından kayıtları silinerek yeniden bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilir.

Bankalar, kara listeye girmiş kişilere tüketici kredisi veya kredi kartı verip vermekte özgürdür. Yani Merkez Bankasının kara listesini dikkate almayıp, dilerse müşterisine tüketici kredisi veya kredi kartı verebilir. Banka Kara listesine giren müşteriye normalde banka tüketici kredisi veya kredi kartı vermez. Ama daha çok müşteri çekebilmek veya müşteri kaçırmamak için, 5 yıl kuralını 1 ila 3 yıl arasına da çekebilir. Kişiler, isminin kara listede olup olmadığı öğrenebilmek için bankaların müşteri temsilcileriyle görüşebilirler veya Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası‘nın Ankara ‘da bulunan genel müdürlüğüne bir dilekçe yazmalıdır.

Kara listeden isminizin çıkması için de, bankalarla olan borçlarınızı zamanında ödemek, yasal takibe düşmemek yeterlidir. Kara listeye isminizin geçtiği dönem ise, borcunuzu üç ay ( 90 gün ) boyunca ödemezseniz isminiz kara listeye eklenmiş oluyor.

Günümüzde kredi ve kredi kartı kullanmadan ihtiyaçlarımızı karşılamakta zorluk çektiğimiz bir gerçektir. Böyle bir ihtiyacımız olduğunda, ihtiyacımızın Banka kara listesi ile engellenmemek için bilinçli hareket etmeliyiz. Konuya dair yazımız olan Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar başlıklı yazımız ilginizi çekebilir.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git