Kredi Verenler > Banka Sorunları > Banka Kara Listeden Ne Zaman Çıkarım?

Banka Kara Listeden Ne Zaman Çıkarım?


Her hangi bir yatırım yapmak yada ihtiyaçlar için çekilen banka kredilerinin, gününde ve düzenli olarak ödenmesi büyük önem taşır. Çünkü hem kredi kartı taksitlerinin düzenli ödenmesi hem banka kredilerinin ödenmesi, Bankalar Birliği tarafından kayıt altına alınmaktadır. Borcunu vaktinde ödemeyen kişilerin, kredi notu düşer ve akabinde Merkez Bankası tarafından kara listeye alınır. Yani tekrar kredi çekebilmek için önemli görülen kredi notunun düşmesi, daha sonraki dönemde yapılacak tüm bankacılık işlemlerinin tehlikeye girmesine neden olacaktır. Kara listeye girdikten sonra çıkmak ise zaman gerektirir.

Hukuksal olarak, borcunu kapatan kişilerin kara listede kalma süresi 5 yıl, borcunu kapatmayan kişilerin kara listede kalma süresi ise 10 yıl olarak belirlenmiştir. Yasal süreç gereği, kara listeden çıkamayan kişiler yalnızca belirli bankacılık işlemlerinden faydalanabilir. Kredi kartı, (mevcut Kart var ise yenisi alınamaz) mevduat hesabı, otomatik ödeme talimatı gibi hizmetler, kara listede bulunduğunuz süreçte kullanılabilir. Fakat kredi çekme, çek veya senet kullanmak gibi bankacılık işlemleri, kara listeden çıkılmadıkça kullanılamaz.

Kara listede olmasına rağmen, bankacılık işlemlerinden faydalanmak isteyen kişilerin yapabileceği ise ilk olarak kredi borcunun 3 yıl içinde kapatılmasıdır. Ardından bankaya mevduat hesabı açılması ve bu hesaba faturaları yönlendirip, otomatik ödeme talimatı verilmesi gerekir.  Düzenli olarak ödeme yapan kişinin, bazı bankalardan ufak çaplı kredi kullanması mümkün olur. Tüm borçlarını kapatan ve kara listeden çıkmak isteyen kişilerin, belirli bir süre bekledikten sonra kredi kullandığı bankaya başvurması gerekir.

Burada dikkat edilmesi gereken husus, diyelim ki borçlarınız kapattınız, icrada yasal takipte borcunuz yok ama krediye başvurdunuz ve ret edildi. başka banka yine ret, yine ret çok sık aralıklarla kredi başvurusu yapmak bunu ret ile sonuçlanması yine sizin kara listeden çıkmanızı kredi notunuzun düzelmesi engeller. çok sık başvuru yapmayın.

Merkez Bankasının tuttuğu kara liste, tüm bankalar üzerinde bağlayıcı olur. Fakat ödemelerde oluşturulan denge, minimum 3 yılın sonunda bazı bankaların daha olumlu davranmasına neden olur. Borcunu ödemeyen kişilerin kara listeden en az 10 yıl çıkma şansı yoktur. Bu süre içinde bankanın icra faaliyetleri devam eder. İlk olarak, maaşa el koyma işlemi uygulanır. İpotek gösterilen taşınmazlar, banka tarafından satışa çıkartılır. Yani 10 yıl süresince tüm bankacılık işlemleri aksar. Banka, borcunu alabilmek için bir hayli zorlayıcı davranacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git