Kredi Verenler > Banka Haberleri > Banka Kredi Başvurusunda Hangi Kriterlere Bakar

Banka Kredi Başvurusunda Hangi Kriterlere Bakar


Bankalar kredi vereceği kişide belli başlı şartlar aramaktadır. ilk önce kredi sicil notuna yani kredi notuna bakmaktadır. Kredi notu için ise findeks sistemi üzerinden bakmaktadır. Bankaların kredi not rengine göre bankaların bazı şartları olmaktadır. Bunun yanında bankalarla hiç çalışmamış kişilerden ipotek istemektedir. Detaylı bilgi için yazımızı okumaya devam ediniz.

İnsanlar daima hayallerinin peşinde koşmaktadırlar.  İşine gitmek için araba almak isteyen, başımı sokabileceğim bir evim olsun ama benim olsun diyen, arazim az biraz daha çok olması için ek arazi almak isteyen, rahat bir tatil için cebinde para olmasını isteyenlerin tek çaresi bankalardan kredi almakla hayallerini gerçekleştirmiş oluyor. Ancak bankalar bu hayali gerçekleştirmek için bazı şartlar istemektedir. Bu yazımızda bankaların kredi verme şartları nelerdir onları açıklayacağız.

Bankalara kredi başvurusunda bulunmak için tüketiciler banka şubelerine gidip başvurularını yapabilirler. Ancak gelişen teknolojinin nimetlerinden faydalanan bankalar, tüketiciye daha iyi hizmet vermek için tüketicinin banka şubesine gitmesine gerek kalmadan, bulunduğu yerden ve sıra beklemeden kredi başvurusunu yapabileceği imkanlar geliştirdiler. Üstelik tüketicinin yapacağı kredi başvurusu dakikalar içerisinde kabul olabilir hatta dakikalar içinde de hesabına geçebilir. Aynı zamanda bankaların geliştirdikleri bir sistemle, tüketicinin geçmiş finansal performansına bakılabilmektedir. Geliştirilen bu sistemle bankaların ilk olarak bakacakları kriter kredi notu olmaktadır. ardından bakılacak kriter ise gelir durumudur. Ancak bu sistemle kredi başvurusu yapıldığı zaman zaten sistem sizin kredi notunuza, gelir durumunuza, ikamet ettiğiniz yere, nüfus cüzdan bilgilerine gibi birçok kriterlerinizi kontrol ederek, kriterlere uygun şartlarınız varsa krediniz onaylanıp hesabınıza da geçecektir.

Banka kredi Başvurusunda Hangi Kriterlere Bakar, Neye Bakar ?

Tüketiciler bankalardan kredi başvurusunda bulundukları zaman, bankaların her şeyden önce baktıkları şey kredi notu yani kredi sicil notudur. Neden kredi notu? Çünkü bankalar kredi vereceği kişinin borç verme alışkanlığını bilmek ister. O yüzden geçmişinde aldığı banka ürünlerini (kredi, kredi kartı ve mevduat hesabı gibi) kullandıktan sonra bunların borçlarına sadık kalıp zamanında mı ödenmiş yoksa gecikmeye mi girmiş gibi kriterle bakarak kredi imkanı vermektedir. Yani bankalar, tüketicilerin borçlarını zamanında ödeyip ödemediğine bakmaktadır.

Bankadan Kredi Almak İçin, Kredi Notum En Az Kaç Olmalıdır?

Bankalar tüketicinin geçmiş finansal performanslarına yani kredi notuna findeks adı altında geliştirilen bir sistem üzerinden bakmaktadır. Findeks de kendi arasında bölümlere ayrılmıştır. Banka her bölüm için ayrı bir değerlendirme yaparak kredi vermektedir. Bu bölümler; Findeks notu kırmızı renkte olan, findeks notu sarı renkte ve findeks notu yeşil renkte olmak üzere üç ana bölümden oluşmaktadır. Findeks notu kırmızı olan tüketicilere bankalar en riskli kişiler olarak bakar ve kredi vermek istemedikleri kişiler olarak görülürler. Ancak bazı bankaların bu kişilere kredi verme şartı ise ipotek yani teminat ettirmkten geçmektedir. Findesk notu sarı olanlar orta dereceli yani az riskli kişiler olarak görünen ve banka bunlara kredi vermek için kefil istemektedir. En başarılı, kredi ürünlerini düzenli kullanan, borçlarını zamanında ödeyen findeks notu yeşil kişilerden de bankalar hiçbir şey istememektedir.  Bu kişiler kredi başvurularında bulunurken, bankalar hiçbir şart aramadan bunlara kredi vermektedir. Sadece kredi limiti belirlenirken gelir durumlarına bakılmaktadır.

Ayrıca gelir durumu çok olmayan ve kredi notu az düşük olanlarda, yani varsa kira geliri, araç geliri gibi gelirlerini ibrat ederek kredi limitlerini artıra bilirler.

Bankalarda Kaydı Olmayanlar da Aranan Şartlar

Bankadan Kredisi Çekerken Gerekli ŞartlarDaha önce bankalara hiç yolu düşmeyen, finansal geçmişi olmayanlara ise bankaların kredi vermek için bazı şartları olmaktadır. Bankaların bu kişilerden şart aramsındaki amaç; bu kişilerin borçlarını zamanında ödeyip ödemeyeceğini bilmemesi çünkü geçmişten gelen bir bilgi de yok olmasındandır. Bankalarla daha önce hiç çalışmamış olan kişilerden banka kefil ve gelir durumu şartı ile kredi vermektedir. Eğer bu iki belge yoksa ipotek karşılığı teminat istemektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git