Banka Kredi Notu Sorgulama

Öncelikle Banka Kredi Notu Nedir? Nasıl Öğrenilir? Kredi Notu’ nun Önemi nedir? Gibi sorularımıza cevap arayalım.

Banka Kredi Notu yani kredi notunuz kredi kullanırken bankaların bize verdiği ödeme güvenirliğini puanlaması dır. Banka kredi notu düşük olanların kredi alması zorlaşmakta hatta kredi dahi verilmeyeceği seviyelere düşmektedir.

Kredi notumuzu öğrenmenin en kolay yollarından biri herhangi bir bankanın İnternet Bankacılığını kullanıyorsanız internet şubeye giriş yapmak suretiyle Kredi Risk Raporları bölümünden 3-5 TL arası bankalara göre değişen ücret karşılığın da öğrenmek mümkündür.

Yine Kredi Kayıt Bürosunun (KKB) resmi İnternet sitesini ziyaret ederek belirli bir üyelik işlem basamaklarını tamamlamak suretiyle ve yine 3-8 TL gibi bir ücret karşılığın da banka kredi notunuzu öğrenmeniz mümkündür.

Bir diğer konu ise özellikle esnaf ve girişimci gibi ticari kredi kullanan kişilerin Ticari Kredi Notu Öğrenme durumu da aynı yol izlenmek suretiyle öğrenmek mümkündür. Bireysel Kredi Notu sorgulamalarının yanın da aynı zaman da ticari kredi notunuzu öğrenmeniz mümkündür.

Banka veya diğer kanallardan ulaştığınız raporda, şimdiye kadar kullandığınız kredileri, kredi kartlarınızı, ödenmiş veya halen ödenmeye devam eden kredilerinizi görebilirsiniz. Yine kredi notunuzu ayrıntılı bir şekilde inceleme imkanı da bulursunuz.

Kredi notunuzun 1200 puandan aşağı olması sizi riskli müşteri durumuna düşürür ve kredi kullanma olanaklarınızın kısıtlanması neden olur, kredi notu 1200-1600 arası olanlar ise az riskli kısımda bulunmakta ve kredi kullanmaları belirli şartlar oluşması haline mümkündür, şartlar dan kasıt, gelir belgesinin olması, kefil temin edebilme, ödemesi devam eden bir kredinizin olmaması gibi etkenler belirleyici olmaktadır.

Kredi notu 1600 ve üzeri olanlar yani kredi notu çok iyi olanlar, kredi kullanımı konusunda sorun yaşamazlar, kefilsiz kredi almaları mümkündür, hatta gelir belgesiz, kefilsiz kredi, anında kredi, internetten kredi gibi, kredinizin anında hesapta, bankaya gitmeden kredi gibi kampanyalardan yaralanmanız mümkündür.

Kısacası kredi Notunuzu öğrenmek için, İnternet Bankacılığı, Findeks Resmi web sitesi, Kredi kayıt Bürosu (KKB) ki bu resmi Merkez Bankası Kurumudur. 5-10 TL arası değişen ücretler ile kredi sicilini, kredi notunuzu, kara listede olup olmadığınızı ve tüm kredi geçmişiniz de dahil olmaz üzere öğrenebilirsiniz.

Kredi Notu Hakkında Merak Edilenler

Kredi Notu ve Findeks Nedir?

Etiketler:


Banka Kredi Notu Sorgulama Konusuna 2 Yorum Yapıldı
Sayfa başına git