Kredi Verenler > Banka Sorunları > Banka Maaşıma El Koyabilir mi?

Banka Maaşıma El Koyabilir mi?


Her hangi bir sebeple kredi çekmek için bankaya başvuru yapıldığında, ilk bakılan özellik kişinin belirli bir maaşı olmasıdır. Daha sonra Findeks tarafından verilen kredi notu, takibe alınır. Kredi notu düşük olan şahısların, harcamalarını dengeleyip kredi notunu yükseltmeden kredi çekmesi mümkün değildir. Bu sebeple kredi notunun bazı önlemler alınarak kısa süre içinde yükseltilmesi gerekir.

Kredi notu yüksek olmasına rağmen, hiç maaşı olmayan bireylerin; sigorta siciline ve üzerinde gayrimenkul olup olmadığına bakılır. Çekilen krediler ödenmediğinde, ilk müdahale ise kredi kartlarına ve maaşa olacaktır. Bankalar, kredi alacağını maaşa el koyarak tahsil eder.

Maaşın tamamı yetmediğinde, kredi kartlarının kullanılması mümkün değildir. Aynı bankadan alınan kredi kartları, banka tarafından dondurulur. Yani bankalar kredi alacağı için, borçlu olan kişiyi sıkıştırır.

Fakat emekliler için aynı şey söz konusu değildir. Kredi borçları nedeni ile emekli maaşlarına el konulamaz. Her hangi bir sebeple konulduğu takdirde, emekli maaşı çekilen anlaşmalı banka değiştirilmeli, ön şart olarak ta maaşa haciz uygulaması istenmediği bildirilmelidir.

Kredi Borcu İçin Maaşın Ne Kadarına El Konulur?

Öncelikle şunu belirtelim A bankasından aldığınız kredi veya kredi kartını ödemediniz diye B bankasında bulunan maaşınıza el koyamaz. İcra Müdürlüğü aracılığı ile kurumunuza yazar ve 1/4 oranında kesilmesini sağlar ki bu sürece gelmek için en az 5-6 ay geçmesi gerekir.

Kanunen; haciz nedeni ile maaşın 4/1 ine el konulur. Diğer kısım, çalışanın hesabına yatar. Fakat uygulamada birden fazla icra durumu olması halinde ise, her banka ayrı olarak haciz uygulaması yapsa dahi ilk gelen borç bitene kadar sırasını beklemek zorundadır. maaşın tamamına el konulması söz konusu değildir. Ancak kişi icra müdürlüğüne muvafakatname vermesi halinde diğer icra borçlarınında maaştan kesilmesi mümkün olur.

Maaş alınan bankaya kredi borcu bulunması durumunda, maaşın tamamına el konulabilmektedir ancak şu şekilde bakmak lazım, örneğin aksayan 3 kredi taksiti var veya birikmiş bir kredi kartı borcu var ise maaşınızın tamını kredi veya kredi kartı borcuna aktarabilir. örnek olarak 15.000 TL ve icraya düşmüş kredi borcunuz var yine kurumunuz maaşı o kurumdan alacaksa banka maaşınızın tamamını bloke etme el koyma hakkı yoktur. Bu tür durumlarda kanuni yollardan hak aramak gerekir.

Bankalar genelde maaş anlaşması yaptıklarında imzalattıkları sözleşmeler ile maaş müşterilerinin bu tür durumlarda gırtlağına başmak için oldukça sağlam metinler hazırlarlar ve genelde maaş müşterilerinin yapacağı çok şey yok ama, kanuni yönden atılacak adımlarda geçim ve nafakası maaş olanların haklı çıkması kesindir. Kesin de…. ama kim uğraşacak mahkeme mahkeme sürünecek.

Yine de Güvenilir bir avukat tutularak, banka dava edilebilir. Dava sonuçlandıktan sonra maaşın büyük kısmı, yine kredi mağduru şahsın eline geçecektir. Kısaca mahkeme kararı olmadan maaşlara el konulamaz, alıkonulamaz. ancak İcra Müdürlükleri marifeti ile 1/4 oranında kesinti uygulanır. daha üstü kesintiler ise sizin mutlak izninize tabidir.

Kredi nedeni ile maaşa gelen haciz işleminin durdurulması için, birkaç yol vardır. İlk olarak kredi çekilen bankaya başvuru yapmak ve yeniden yapılandırma istemek gerekir. Kişinin ödeme gücüne göre, vadesi uzatılarak yeniden yapılandırılan borcu ödemek, çok daha kolay olacaktır. Yine borcun tamamını tek seferde kapatmak, haciz işlemleri başlasa dahi maaşın alınmasını sağlar.

Sonuç olarak, bankadan çekilen kredi borcunun mutlaka yatırılması gerekir. Aksi durumda banka maaşa veya üzerinize olan mülklere el koyma yöntemi ile bir şekilde parayı tahsil edecektir. Borcun maaş alınan bankaya olanlara ışık tutacak yazımız olan  Banka Borcundan Dolayı Maaşın Bloke Olması başlığına göz atmanızı önerir sorularınız ve aklınıza takılanları altta yorum kısmından çekinmeden sorun, cevaplamak ve size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Banka Maaşıma El Koyabilir mi? Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. Özlem dedi ki:

  Babamın ev kredisini ödediği bankadan başka bi bankata 20 bin tl borcu varmış banka avukatları gelip evi incelemiş ekim sonuna kadar borç ödenmezse banka eve el koyucaz demiş sorum şu bu 20 bin tl borç bulunan banka eve el koyabilirmi evde borçta babama ait

  1. Admin dedi ki:

   satışa çıkartabilir, ayrıca sizi borç ödemeye ikna etmek için muhtemelen icrai işlem uygulayacaklar.

 2. TURGUT YÜCEL dedi ki:

  yapı kredi bankasına yapılandırma faizi ile birlikte 50 bin TL kadar borcum var .banka hukuk bürosuna devretmiş hukuk bürosuda devamlı beni aramakta hatta mesaj atmakta eve icra gelip malları alacagını belirtmektedir.ben emekliyim ve kirada oturuyorum eşim evlilikten önce ev eşyalarını almıştır.benim borcum evlenmeden önce idi eşime bir yükümlülük gelirmi?Borcumun eşimle bir ilğisi yok.Hukuk bürosuda faizle beraber 50 Bin TL gibi olan borcumun üzerine faiz katmaktadır benim ne yapmam gerek param olsa zaten bu borcu ödeyecegim

  1. Admin dedi ki:

   Ortak evi kullanıyorsanız muhtemelen eşyalara icra uygulanır ancak eşinizin bu eşyaları faturalandırması durumunda yani kendisinin aldığını kanıtlar ise icra işlemi uygulanamaz. Banka hukuk bürosuna pazarlık konusunda teklifte bulunun, zaten maaşınız var ise maaşınıza icra uygulanır. Ayrıca yapılandırma konusu ise en fazla 36 ay vade ile uygulanır. Ancak kredi vadeleri uzaması söz konusu olacaktır 48 ay yada yapılandırma da 60 dahi olabilir. 50 Bin borç için en az aylık bin tl ödemeniz gerekir.

Sayfa başına git