Banka Yatırım Hesapları Nelerdir?

Artık günümüzde maddi kazanç ve birikimlerimizi çeşitli yollarla değerlendirmemiz mümkündür. Özel finans kurumları ve bankaların yatırım fonlarında birçok seçenek sunulmaktadır. Banka yatırım hesapları veya araçları nelerdir diye merak edecek olursanız bunu size kısaca şöyle açıklayabiliriz.

Banka yatırım hesapları kar ve zarara ortak olduğunuz hesap türüdür. Bu hesaplar Özel Finans Kurumları’nda İslam Hukuku’nda yer alan mudaraba akdi esas alınarak hazırlanmaktadır. Yatırım hesapları, bankaların toplamakta olduğu vadeli mevduat hesaplarına benziyor olmasına rağmen bu tür bir hesap açtırdığınızda faiz veya sabit gelir almazsınız ancak kar payı alırsınız.

Yatırım hesaplarından kar elde edebilmeniz için fonlarınızı 30 gün süreyle bu hesapta tutmak mecburiyetiniz vardır. Fonlarınızı 30, 90, 180, 360 veya daha uzun vadeli olarak bu hesapta tutabilirsiniz. Özel Finans Kurumları’nın en önemli fon toplama şekli bu hesap çeşididir. Bankalar tarafından hesap işletim ücreti; yatırım hesabı saklama ücreti ve bakım ücreti ismi altında alınmaktadır.

Özel finans kurumlarında hesabın açılması, işletilmesi ve kar ve zarar ilavesiyle çekilmesi aşamalarında ayrı ayrı değer ölçüleri kullanılmaktadır. Bu değer ölçüleri; birim değeri, hesap değeri, birim hesap değeri ismi altında müşterilerin hizmetine verilmektedir.

Banka yatırım hesapları nelerdir diye araştırma yaparken diğer bankaların Özel Finans Kurumları’ndan farklı yöntemle hizmet sunduğunu da belirtmek istiyoruz. Bankalar vadeli ve vadesiz mevduat yatırımı ismi altında hizmet vermektedir. Vadeli yatırım, nakit paranızı bankaya yatırdıktan bir süre sonra ana para ve faiz olarak geri almanızdır.

Elinizdeki paranın miktarı ve paranızı bankada tutacağınız süre dikkate alınarak o günkü piyasa koşullarına göre banka size bir faiz oranı belirler. Vade süresi sizin isteğiniz doğrultusunda bir aydan bir yıla kadar belirlenir. Süre uzadıkça faiz oranı da artış gösterir.

Mevduat tutarına vadeden önce ihtiyaç duymanız durumunda para çektiğinizde paranın vadesini bozmayan hesap türleri de vardır. Paranız vade sonuna kadar piyasadaki hareketlerden etkilenmez ne olursa olsun vade tarihinde anapara ve faiz size ödenir.

Hiçbir kayıt ve şart olmaksızın hesabınıza istediğiniz miktarda paranızı yatırıp yine istediğiniz zaman çekmek istiyorsanız vadesiz yatırım hesabını önerebiliriz. Banka yatırım araçları veya hesapları nelerdir diye merak ediyorsanız bu bilgilerden yararlanabileceğinizi düşünüyoruz.

Benzer yazımız olan En Yüksek Faiz Veren CEPTETEB Vadeli Hesap başlıklı yazımız ilginizi çekebilir.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git