Bankadan Noter Kanalı ile İhtarname Geldi

Öncelikle ihtarname nedir? Onu kısaca izah edelim. Kelime anlamıyla ihtar uyarı, name ise metin yani resmi uyarı metni, protesto anlamlarında değerlendirilebilir, kısaca yükümlülüklerin yerine getirilmemesi durumunda Noter kanalı ile yapılan hatırlatma daha doğrusu tesis edilecek yasal yaptırımların başlangıç noktasıdır.

Konumuza esas olacak olan olay tüketicilerin bankalardan aldıkları tüm hizmetler, bunlar kredi, kredi kartı, her türlü ayni ve nakdi desteklerin geri ödenmesinde aksamlar veya ödememe durumlarında nasıl bir süreç işler ve kredi borçlarına gelen ihtarname ne ifade eder kısaca izah etmeye çalışalım.

Bankadan kullanılan kredi veya kredi kartı borçlarının düzenli ödenmesi halinde bir sorun çıkmamakla birlikte borçların ödenmemesi durumunda banka ödenmeyen borcu hatırlatmak ve yasal yatırımları hatırlatmak için noter kanalı ile ile bir uyarı metni yollar ve borcun ödenmesi aksi halde yasal yaptırım yollarına başvuracağını hatırlatır.

Şimdi Kredi kullandınız ve bir taksit aksadı bu durumda banka size sadece telefon ile borcun hatırlatmasını yapar, bunun üstüne arkadan gelen 2. taksitte ödenmeyince banka daha sık arar ve borcun kredi taksitlerinin düzenli ödenmesini aksi halde yasal takip sürecini hatırlatır ve banka borç takip birimi tarafından size iadeli taahhütlü bir borç hatırlatma yazısı gönderir. 3. taksitin ödeme günü gelince yani ilk aksayan taksit ödeme tarihinden 60 gün sonra halen ödenmemesi halinde Banka takip birimi Noter kanalı ile size borcun ödenmesi aksi halde yasal takip sürecinin başlatılacağına dair bir metin gönderilir ve bu size tebliğ edilir. İşte bu nokta oldukça önemli, icraya giden yol bu noktadan sonra başlar.

İhtarname geldi ancak yine ödemediniz ne olacak derseniz, banka 90 günlük süre sonunda yani 4. taksit ödeme günü geldiğinde banka kredinizi tasfiye birimine iletir oradan da banka hukuk işlerine bakan birime yani krediniz avukatlara devredilir. Yine bu arada banka sizi defalarca arayarak borcun ödenmesi ve yasal takip süreçlerini anlatacaklardır. Aslında bu noktada bankadan yeniden yapılandırma, talebinde bulunabilirsiniz ancak banka bu konuda her zaman yapılandırma imkanı vermemektedir.

Diyelim ki yine ödemediniz bu durumda artık muhatabınız hukuk bürosudur, bankanızı arasanız dahi size hukuk bürosuna yönlendirecektir. avukat sizi tekrar arayacak ve borcun ödenmesini isteyecek, bu arada İcra Müdürlüğü aracılığı ile borç ödenmesi için tarafınıza karar yollanacak ve tebliğ tarihinde itibaren 7 gün süre verilecektir. bu süre içinde ödenmez ise borcun büyüklüğüne göre maaşınıza, varsa tüm taşınır taşınmaz mal varlığınıza tedbir konulur.

yukarıda izah edilen işlemler aslında borca kefil var ise aynı işlemler kefile de uygulanabilir ve kefili sorumluluktan kurtulma şansı yoktur ayrıntılar için Kredilerde Kefile İcra Gelir mi? başlıklı yazımız inceleyebilirsiniz.

Yukarıda izah edilen işlemler kredi kartı için de geçerlidir, konut kredisi veya araç kredisi ise yani borca karşılık bir ipotek var sa zaten ona çoktan el konulur. Konuya ilişkin devam yazımız olan Kredim İcraya Düştü Ne Yapmalıyım? başlıklı yazımızdan bilgi edinebilirsiniz.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git