Kredi Verenler > Kredi Kartları > Bankalar Bana Neden Kredi Kartı Vermiyor?

Bankalar Bana Neden Kredi Kartı Vermiyor?


Tüketici olarak bankaların ürünleri arasında en fazla kullandığımız, kullanım alanı ve sayısı gün geçtikçe artan bankacılık ürünü kredi kartlarıdır. 2015 verilerine göre sayısı 60 milyonu bulan kredi kartları, tüketici olarak vazgeçemediğimiz, hayatımızın bir parçası olmuş üründür. Şu da bir gerçek ki gelir düzeyimize göre kullanıldığında gerçekten bir arkadaştır.

Ancak bilinçsiz kullanım, gelir düzeyinin üstünde yapılan harcamalar, taksit kampanyalarına aldanıp yapılan alışverişler, bir yerden sonra artık ödenemeyecek duruma gelmektedir. Kredi kartların limiti kalmayınca yeni kredi kart taleplerinde bulunulur. Ancak bu talepler aşağıda sayacağımız nedenlerden dolayı kredi kart onayı verilmez. Bankalar bana neden kredi vermiyor? Sorumuzu cevaplamaya başlayalım.

Bankaların, kredi kart talebinde bulunan kişinin diğer bankalardan olan kredi kart sayısı ve gelir düzeyi, kredi kart talebinin onay verilmesini engelleyebilir. Bankalar, Findeks sayesinde tüketicilerin sahip olduğu kredi kart sayısı ve o kartlara ait borçlarını öğrenebilmektedir. Kişinin gelir düzeyinin düşük olması ve diğer kredi kartların borcunu düzensiz ödemesi yeni kart talebini olumsuz cevap verilecektir.

Bu tür kişilere kredi kart onayı çıksa bile çok düşük limitli kredi kart onayı verilebilir. Bankaların kredi kart onayı vermemesinin asıl sebebi ise Kredi Notlarıdır. Bankacılık sektöründe hangi taşı kaldırırsanız kaldırın altından kredi notu çıkacaktır. Bankalar asla kişinin boyuna, postuna, yaşına yakışıklığına bakmazlar. Onlar için önemli olan kişilerin kredi notlarıdır. Kredi notları kişilerin banka nezdinde ki derecesidir.

Kredi notları, kişilerin bankalardan kullandığı her türlü kredi, kredi kartları, mevduat kartları, ek hesap gibi aklımıza gelecek her türlü bankanın ürünleri ve hizmetlerine olan borçların nasıl ödendiğinin göstergesidir. Kredi notu düşük ve riskli olan her kimse sadece kredi kartları değil diğer bankacılık ürün ve hizmetlerinden yararlanamayacaktır. İşte kendilerine kredi kartı çıkmayan kişilerin sorgulayacakları cevap bu olmalıdır.

Bankalara kredi kart başvurusu yapanlar hakkında kredi notu sorgulaması yapılır. Bu not bankaların istediği seviyelerde ise ne ala değilse kredi kart kullanımına izin vermemektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git