Kredi Verenler > Banka Sorunları > Bankalar Kredi Vermiyorsa Ne Yapmalıyım?

Bankalar Kredi Vermiyorsa Ne Yapmalıyım?


Gelişen bankacılık sistemleri sayesinde bankaların ürün ve hizmetlerini beklemeden ve hızlı bir şekilde kullanılmaktadır. En çok tercih edilen bankacılık ürünü olan krediler,artık eskisi gibi günlerce beklemeden günün her saati kullanılabilmektedir.

Bankaların hizmet yarışları ve uyguladıkları kampanyalar sayesinde tüketiciler bol seçenekler karşısında seçim yapabilmekte ve kendisi için en uygun bankalarla çalışmaktadır. Bankaların bu hizmetleri tüketiciler için büyük nimetken herkes bankaların bu uygulamalarından yararlanamıyor. Bankalar, ürün ve hizmetlerini kullanacak kişilerin kredi notlarına göre kullanımına izin vermektedir.Peki, Bankalar kredi vermiyorsa ne yapmalıyım?

Bankaların kredi vermeleri tamamen kredi notunun derecesine bağlıdır. Eğer ki kredi notu kırmızı renkte ve risk derecesi çok yüksekse bankalar kredi kullandırtmazlar. Bu kişiler genellikle banka borçlarından dolayı yasal takibe uğramış, ismi Merkez Bankasına kara listesine girmiş kişilerdir.Yine kredi notu çok riskli sınıfından uzak olan orta ve az riskli kişiler de bulunmaktadır.

Bankalar bu kişilere kredi kullandırmaya sıcak bakarlar ancak kredi kullanacak kişiden garantör talep ederler.Bu durumda bankaya kefil veya ipotek sunulması gerekir. Kredi kullanacak kişiler üzerlerine kayıtlı olan taşınır veya taşınmaz gayrimenkulleri göstermeleri halinde rahatlıkla kredi kullanabilirler. Şunu belirtelim ki kredi notu az ve orta riski olan kişiler bankaya sağlam bir kefil sunarsa kredi kullanabilirler. Bankaların kredi vermemelerinin diğer bir nedeni ise kredi kullanacak kişinin gelirinin düşük olmasıdır.

Bankalar, elde edilen gelirin durumuna göre kredi onayı verirler. Geliri düşük olan kişilere kredi onayı vermeyebilirler veya verseler bile tüketicinin talep ettiği kredi tutarından daha düşük tutarda kullanımına izin verebilirle. Bu kişiler bankaya vermiş oldukları gelir belgesi dışında varsa belgeleyebileceği başka gelirlerini bankaya sunmaları halinde kredi kullanabileceklerdir.

Kredi kullanımında anahtar görevinde ki kredi notlarının yükseltilmesi için tüketicilerin gayretli olmaları gerekir. banka ödemelerini zamanında ve tam ödemeleri, otomatik ödeme talimatları vermeleri, vadesiz  hesaplarındaki gösterecekleri hareketlilik gibi kredi notunu arttırıcı faktörleri yerine getirmesi ile kredi notunun yavaş yavaş yükselmesine neden olacaktır.

Bankalar Kredi Vermiyorsa Ne Yapmalıyım? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Uysalkaraduman dedi ki:

    Bana 15000 tl ihtiyacım var nasıl bulurum

Sayfa başına git