Bankalar Ölen Kredi Kartı Sahibinin Borcunu Nasıl Tahsil Eder?

Kredi kart kullanıcısının ölmesi sonrası, ölen kişiye ait kredi kart borçları hem banka için hem de kart sahibinin aileleri arasında sıkıntı olmuştur. Peki, böyle bir durumda, bankalar ölen kredi kart sahibinin ailesinden, kredi kart borçlarının ödenmesini talep edebilir mi?

Bazı bankalar, kredi kart kullanıcılarına kredi kart sigortasını zorunlu kılarken bazıları ise bu şartı aramamaktadır. Kredi kart kullanıcıları da yıllık 80 ila 150 TL arasında değişen kredi kart sigorta bedeli ödemek istemedikleri için sigorta yaptırma taraftarı olmazlar. Ama kredi kart sigortası, kredi kart sahibinin ölümünden sonra devreye girmekte ve kredi kartına ait ne kadar borç varsa, o borcu ölen kişinin adına bankaya vermektedir.

Peki, kredi kartına ait bir sigorta yoksa ve kredi kart sahibi ölmüş ise bankaların takınacağı tavır ne olacak? Konut kredileri ve tüketici kredilerinde hayat sigortası uygulaması olduğu için ölen kredi sahiplerinin borçları sigorta şirketleri tarafından bankaya ödenmekteydi. Ancak kredi kartlarında hayat sigortası olmadığı için bankalar kalan kredi kart borçlarının tahsili için kart sahibinin ailesine başvurabilirler. Nasıl ki ölen kişinin mirası aile varislerine kalıyorsa, borçları da aileye kalmaktadır. Böyle durumlarda, aile ölen yakınının kredi kart borçları hakkında bilgisi yoksa bankaya başvurmalı ve detaylı bilgi almalıdır.

Çünkü ödenmeyen her gün için bankalar kredi kartlarına faiz uygulamakta ve bu faizi de aileden talep etmektedirler. Tüketici ve konut kredilerinde sigorta şirketlerinin şüpheli veya doğal olamayan ölümler sonrası aileden istedikleri kredi borçları her ne kadar yasal boyutu tartışılsa da kredi kartlarında bu yasal zorunluluktur. Burada da uygulanacak yol tamamen ailenin inisiyatifine kalmıştır. Kalan kredi kart borçları çok fazla ise ve ölenden kalan miras o borcu kapatmıyorsa, aile retti miras davası açar ve ölen kişinin mirasını istemediklerini belirtir. Bu davada, mahkeme aile lehine bir karar verirse, banka ölen kişinin mirasından alacağını tahsil eder.

Yoksa aileden borç tahsili yapamaz. Ama kredi kart borcu azdır ve ölen kişiden kalan miras çok ise o zaman aile, ölen kişinin borcunun bankaya ödemeyi kabul eder ve sıkıntı ortadan kalkmış olur. Türk milletinin geleneklerine bağlı bir millet olduğu için, ailesi, rahmetli öbür tarafa borçlu gitmesin zihniyetiyle genellikle borçları ödeme taraftarı olmuştur. Diğer yazımız olan Ölen Kişinin Kredi Borçları Ne Olur? başlıklı yazımızda ise kredi durumları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git