Bankaların Kara Liste Sisteminin İşleyişi

Ödenmeyen ve 3 dönem tekrar eden bir borçtan dolayı bankaların dosyasını avukatlara takip etmesinin ardından kara listeye giren kişiler, durumlarının ne kadar kötü olduğunu araştırmak yerine nasıl bir yeni kredi alacaklarını araştırmaktadırlar. Kara listedekilere kredi alınıp alınamayacağı, hangi bankaların hangi faiz oranları ile hizmet sunduğu konusunda araştırmalar yapılsa da, ne yazık ki sonuç her zaman sıfır çıkacaktır. Çünkü, kara liste kaydı olan, bankalarda idari ya da yasal takibe düşmüş dosyası olan kişilere, hiçbir şekilde kredi veya da kredi kartı hizmeti sunulmayacaktır.

Kara listedekilere kredi konusunda yapılan araştırmaların boş çıkması ile birlikte, bu durumdan nasıl bir adım atılması gerektiğini araştıran kişilerin, ilk olarak banka sicillerinde hangi cezanın olduğuna bakması gerekmektedir. Eğer idari bir takip uygulanan borcunuz varsa, bu borcu hemen ödeyerek yasal takibe düşmeden banka ile ilişkilerinizi düzeltebilirsiniz. Fakat, Findeks üzerinden yapılan sorgulama sonucunda yasal takibe girmiş bir borcunuz olduğunu görürseniz, bu durumda ne yazık ki yapılacak çok da bir şey yoktur.

Çünkü, kara listeye girmenize neden olan yasal takipler, en az 3 yıl boyunca bankacılık sektöründe bulunan kayıtlardan silinmeyecek ve hangi bankaya başvuru yaparsanız yapın önünüze bir engel olarak çıkacaktır. Bu durumdan 3 yıldan daha kısa bir sürede kurtulmak isteyen kişiler ise, 2017 yılında resmileşen ve belirli bir süre için geçerli olan kredi sicil affından faydalanabilirler.

Sicil Affı Sonrası Kredi Alınır Mı?

Kredi sicil affına başvuracak kişilerin büyük bir çoğunluğu, kara listedekilere kredi veren herhangi bir bankanın olmamasından dolayı adım atmaktadır. Eğer kredi sicil affı için zaman geçmeden başvurunuzu yapar ve faydalanırsanız, yeni bir kredi alma şansınız artacaktır. Fakat, yeni bir kredi alabilmeniz için yapacğınız başvurularda, sadece dilekçe ya da banka şubelerinden form doldurarak işlem yapılmayacaktır.

Sicil affından faydalanmak ve banka geçmişinizi temizlemek istiyorsanız ya borçlarınızın tamamını ödeyecek ya da toplam borcunuzu yeni bir yapılandırmaya sokacaksınız. Ancak bu iki koşul ile yeni bir kredi hizmeti alabilirsiniz.

Kara Listedekiler Nasıl Para Bulabilir?

Kara listedekilere kredi için alternatif bir bankanın olmayışı, kredi sicil affı için de borçların ödenme ya da yapılandırma şartının olmasından dolayı birçok kişi araştırmalarını durdurmakta ve internet üzerinden para bulmak için alternatif yollar aramaktadırlar. Burada kişilerin genellikle karşılarına tefeciler ya da sanal tefeciler çıkacaktır. Kesinlikle bu kişilerden hizmet almamalısınız. Çünkü, bankaların sunduğu faiz oranlarına göre değerlendirme yaptığınız zaman, burada sunulan faiz oranlarının neredeyse normal faiz oranlarının iki katı olduğu görülmektedir.

Genel olarak tefeciden hizmet almayan kişilerin nasıl para bulduğu konusuna gelecek olursak; tarifeye ek cep telefonu, tablet ya da bilgisayar alımı yaparak, tekrar bu ürünlerin satışı ile para bulunduğunu görebiliriz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir