Başkasının Findeks Kredi Notunu Sorgulama

Her bireyin bir kredi notu olduğunu ve bankaların kredi taleplerine Findeks kredi notuna bakarak karar verdiğini hepimizi biliyoruz. Kendi kredi notumuzu öğrenmek kadar, başkasının kredi notunu da öğrenmek de artık ticari ilişkilerde zorunlu hale gelmiştir. Başkasının Findeks kredi notunu öğrenmek bize ne faydası olabilir? Ve başkasının Findeks kredi notu sorgulamanın nasıl yapıldığı konularını sizinle paylaşacağız.

Kendimize ait Findeks kredi notu sayesinde kredi ve kredi kart taleplerimizde bankalar bizlerle ilgili son kararlarını verebiliyorlar. Böylece kendi Findeks kredi notumuz ile kendi finansman kaderimizi de belirlemiş oluyoruz desek yalan olmaz. Başkasının Findeks kredi notunu sorgulamak bize ne kazandırır? Gelin örneklerle konuyu pekiştirmeye çalışalım.

Diyelim ki kiralık bir evimiz var ve eve bir kiracı talip. Kiracı, her ay kirayı düzgün öder mi ödemez gibi sorulara en güzel cevap, o kişinin Findeks kredi notu verecektir. Veya bir vinç operatörüz var ve bir müteahhit 30 günlüğüne kiralamak istiyor. Müteahhittin geçmiş finansman hareketliliğine göre düzenlenen kredi notu sayesinde müteahhit hakkında bilgi sahibi olmuş olabiliriz. Böylece alacağımız kararlar daha sağlam ve gerçekçi olacaktır. Gelelim başkasının Findeks notunu sorgulama işleminin nasıl yapıldığına. Her zaman ki gibi yine Findeks.com adresinde bu işlemi yapabiliriz.

Kredi notu öğren bölümünden başkasına ait kredi notu öğrenme bölümünde, karşı tarafın T.C numarası veya vergi kimlik numarası, çalıştığı banka isminin yazılması gerekmektedir. Bu işlemlerden sonra Findeks, kredi raporu alınmak istenen kişiye bir mesaj gönderir. Mesajın karşı taraftan onayı geldikten sonra, o kişinin kredi notuna ulaşılmış olunur. Bir şeye dikkat. Kredi notu öğrenilmek istenen kişinin, her hangi bir bankada kayıtlı numarasının olması şarttır. Bu işlemi kısa mesaj yoluyla da yapılabilir.

Onun için de yapmanız gereken, ‘Risk yazın boşluk bırakın, sorgulamak istediğiniz kişinin kimlik numarasını yazın, boşluk bırakın, sorgulamak istediğiniz kişinin ilişkili olduğu bankanın adını yazın, boşluk bırakın, kendi kimlik numaranızı yazın 4552’ye gönderin. Yine karşı tarafın onayı alındıktan sonra, o kişinin kredi notu sizin cep telefonunuza sms olarak gelecektir.

Başkasının Findeks kredi notunu sorgulamak konumuzda son olarak, başkasının kredi notunun öğrenmenin bir bedeli olduğu ve Findeksi’n bu hizmet için 8.25 TL ücret talep ettiği belirtmek isteriz. Yine cep telefonlarından sms ile başkasına ait kredi notu öğrenmenin de o operatörün uyguladığı fiyatlar geçerli olacaktır.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git