Kredi Verenler > Banka Haberleri > Bayram Tatilinde Bankalar Açık Olacak mı?

Bayram Tatilinde Bankalar Açık Olacak mı?


2016 Ramazan Bayramının 5 Temmuz Salı gününe denk gelmesi ve bayram bitiminden sonra ki günün 8 Temmuz Cuma gününe gelmesi nedeniyle özellikle kamu çalışanları ve turizm sektörü, hükümetin açıklayacağı bayram tatil süresini beklemeye başlamıştı. Hükumet yetkilileri tarafından yapılan açıklamayla beraber 4 Temmuz Salı günü yarım gün tatil ve 8 Temmuz Cuma günü ise idari izin olarak açıklandı. Böylece kamu çalışanları bayramdan önceki hafta sonuyla beraber 9 günlük uzun bir tatil hakkı elde etmiş oldular. Peki, bu 9 günlük tatil süresinde bankalar açık olacak mı?

Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası gibi bankalar kamu bankası olduğu için 8 Temmuz Cuma günü kapalı olacaklar. 4 Temmuz Pazartesi günü ise öğlene kadar mesai yapacaklardır. Özel bankalar ise 8 Temmuz Cuma günü ise tam mesai yapacaklardır. Bankaların pazartesi gününden sonra bayram tatiline girecekleri için bankacılık işlemlerinde aksamlar yaşanacaktır.

Özellikle EFT yapacak kişiler, öğleden sonra ki yapacakları EFT işlemleri Cuma gününe kalacaktır. Bu yüzden EFT yapacak kişilere tavsiyemiz, EFT işlemlerini 4 Temmuz pazartesi günü erken saatlerde yapmasını tavsiye ederiz. Çünkü EFT işlemleri bankaların otomatik gerçekleştirebildikleri bir işlem olmadığı için A bankasından B bankasına gönderilerek hesap bilgilerinin doğruluğu teyit edildikten sonra işlem onayı için dijital ortamdan Merkez bankasına iletilen işleme onay verilmesi gerekir.

Merkez bankasında resmi tatillerde çalışmadığı için onay vermeyeceğinden resmi mesai saatinin başladığı güne kadar beklemede kalacaktır. Bizim tavsiyemiz bir bankadan bir başka bankaya para transferi yapacak kişilerin EFT işlemi yerine bankamatikleri kullanarak ilgili kişinin hesabına parayı doğrudan yatırmak olacaktır. Havale işlemlerinde ise doğru işlem yapıldığı sürece bir sorun yaşanmayacak ve hesaba geçen paralar, bankamatik kartlarını kullanarak dilediği gün ve saatte çekebileceklerdir.

8 Temmuz Cuma günü kamu bankaları dışında ki özel bankalarda tam gün mesai yapılacağı için yapılacak bankacılık işlemlerinde bir sorun yaşanmayacaktır. Son olarak site yönetimi olarak tüm üye ve ziyaretçilerimizin Ramazan Bayramını kutlarız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git