Kredi Verenler > Banka Sorunları > Bekârım Babamın Evine İcra Gelir mi?

Bekârım Babamın Evine İcra Gelir mi?


Günümüzde, eğitim harcamaları veya iş kurmak için bekâr bireyler dahi kredi çekmek durumundadır. Hangi bankadan kredi çekerseniz çekin, ikametgâh adresi vermek zorunludur. Çekilen kredi ödenmediğinde ise banka ilk olarak uyarı başlatır. Sonraki adım maaşa el konulmasıdır. Adrese gönderilen tebligat ile veya telefon ile aranan borçlu, belirli bir ödeme planı yaparak icradan kurtulabilir.

Fakat işlemler başlatılmasına rağmen, banka ile anlaşmayan borçlunun kullandığı kredi kartları iptal edilir. Ödenmeyen kredi borçlarında, en son aşama icradır. Bekâr olan ve babasının evinde oturan şahıslar için icra yazışmaları verilen adrese gönderilir. Fakat son yıllarda değişen yasalar nedeni ile ailenin üzerine kayıtlı olan mülklere icra uygulanması mümkün değildir.

Bekâr bireylerin, kredi çekerken verdiği ikametgâh adresi ailesi ile oturulan ev olduğunda, icra yazışmalarının bu adrese gönderilmesi normaldir. Haciz işlemi için gelen memurlara, borçlu olan şahsın kapıyı açması, icra işlemlerini başlatabilir. Fakat kredi borcu olan şahıs evde bulunmadığında, icra memurlarının haciz işlemlerini başlatma yetkisi yoktur. Ailesi ile yaşayan ve icra takibine alınan şahısların, başka bir adrese taşınması önerilir.

Gelen memurlar, kayıtlı ikametgâh dışında eve ait faturaların kimin üzerine olduğuna dikkat eder. Faturalar da aile fertlerinin üzerine çıktığında, icra için gelen memurların ikametgâha girme yetkisi dahi yoktur. Kaldı ki girildi ve tüm eşyalar kayıt altına alındı, bu kez sayımı yapılan eşyalar başka birinin üzerine olduğu için el konulması mümkün değildir.

İkametgâh adresi ailenin üzerine olmasına rağmen, faturalar borçlunun adına çıktığında, ortak yaşam alanı olan evdeki eşyaların, kayıt altına alınması mümkündür. Fakat eşyaların faturaları ailenin üzerine çıktığında, eşyaların da haczi mümkün olmaz. Yani, icra memurlarına eşya faturalarını göstermek gerekir. Faturalar ispatlandığında, el konulan eşyalar dahi mahkeme kanalı ile geri alınabilir.

Ev ailenin üzerine çıkmasına rağmen, evde bulunan eşyalar borçlu adına çıktığında icra nedeni ile yalnızca iki adet olan beyaz eşyalardan birine el konulabilir. Bunun dışındaki, eşya üzerine haciz işlemi kanunen yapılamaz. İcra kanununda yeni yapılan düzenlemeler, icra faaliyetlerini önlemeye yöneliktir. Bu sebeple bankaların kredi verirken maaş ve ipotek gibi uygulamalar geliştirdiği bilinmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git