Kredi Verenler > Banka Haberleri > BES Bireysel Emeklilik Sisteminde En İyi Banka Hangisi

BES Bireysel Emeklilik Sisteminde En İyi Banka Hangisi


2001 yılında Türkiye ‘ de birikim yapmayı kolaylaştıran zorunlu bireysel emeklilik sistemi 2017 ( BES ) faaliyete geçti. Her geçen gün popülerliğini daha da arttıran bu sistem için devlet günümüzde oldukça fazla destek vermektedir. Peki bireysel emeklilik nedir ?

Bireysel emeklilik sistemi SGK priminizle yapılan ödemelerinize ek olarak yapacağınız miktarını sizin belirlediğiniz aylık primlerle emeklilik zamanınızda ikinci maaş olarak düşünebileceğiniz sistemdir. Ayrıca sistem tarafından belirlenen emeklilik yaşı olan 56 yaşını doldurmanız durumunda birikimlerinizi ay ay alabileceğiniz gibi toplu olarak da devlet destekli bir şekilde alabilirsiniz. Bireysel emeklilik hesaplama aracı kullanarak ne kadar aylık ödemeyle yapacağınız ödeme yılına göre ne kadar alacağınızı hesaplayabilirsiniz. Devlet desteği olarak alabileceğiniz tutar sizin ne kadar ödeme yaptığınıza bağlı olarak değişmektedir. Yapacağınız ödemenin %25 kadarına devlet destek vermektedir. Peki devlet neden destek veriyor ? devletin destek verme amacı biriken bu fonlarla İşsizlik Sigortası Fonu ile aynı şekilde başka alanlarda kullanılması için hazır kaynak yaratmak. Ayrıca insanların tasarruf ederek rahat bir şekilde hayatlarını sürdürmesi amaçlandığından dolayı bu destek veriliyor.

Ayrıca 1 Ocak 2017 tarihinden önce isteğe bağlı olan bireysel emeklilik sistemi bu tarihten sonra bireysel emeklilik zorunlu bir hal alıyor ve devlet bu sisteme otomatik katılım diyor. Bu sistem ile çalışanların bu sisteme girme zorunluluğu bulunmaktadır ve işverenleri tarafından maaşlarından yapılacak %3 kesinti ile yine işverenleri tarafından belirlenen fonlara aktarılarak yaklaşık olarak 100 milyar TL ‘ lik bir hazır kaynak elde etmek isteniyor ve bu çalışanların adına yapılan kesinti ile emeklilik zamanında rahat bir şekilde yaşamaları amacı da var.

Bireysel Emeklilik için Hangi Şirket Daha İyi ?

BES Bireysel Emeklilik Sisteminde En İyi Banka HangisiZorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi katılmak isteyenlere için birçok aracı kurum sağlamaktadır. Bunlar ya bağımsız olarak ya da bankalar bünyesinde hizmet vermektedir. Öncelikle sisteme gireceğiniz bu kurumun güvenilir olması gerekmekte . Bir kurumun güvenilirliğini sorgulayacaksanız katılımcı sayısını bularak bu bilgiye erişebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; bireysel emeklilik İş Bankası bünyesindeki Anadolu Hayat Emeklilik , bireysel emeklilik Garanti Bankası tarafından Garanti Emeklilik ve Hayat , bireysel emeklilik Akbank bünyesinde bulunan AvivaSa tercih edebilirsiniz. Bireysel emeklilik şartları gibi birçok konu hakkında daha detaylı bilgi için vermiş olduğumuz örnekteki kurumların resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git