Press "Enter" to skip to content

Bir Çok Kişinin Merakla Beklediği Sicil Affı

Yeni yıl ile birlikte sürekli duymaya başladığımız kredi sicil affı, bilinenler ve şikayet edilenler ile birlikte artık resmi olarak hayatımıza girmiş durumdadır. İlk olarak bu sicil affının hangi alanları kapsadığına bakalım. Bilindiği gibi bankalardan alınan kredi veya da kredili ürün hizmetlerinde, borçların zamanında ödenmemesi gibi durumlar ile karşılaşıldığı zamanlarda, kişilerin banka sicilleri ve kredi notlarına yönelik bir takım olumsuz durumlar ortaya çıkmaktadır. İlk başlarda banka sicilinde meydana gelen bu gibi değişikliklerin ne gibi olumsuzlukları beraberinde getireceği kestirilmese de, yeni bir ürün başvurusunda red yanıtı ile karşılaşıldığında her şeyin daha iyi farkına varılmaktadır.

Banka borçlarının ödenmemesinden dolayı kara listeye giren, çek veya da senetlerin banka tarafından protesto edilmesi ile karşılaşan ya da borçlarını geciktirdiğinden dolayı kırmızı kalem cezası alan kişileri yakından ilgilendiren haber, milyonlarca banka müşterisinin yeni bir sayfa açmasını sağlayacaktır. Çünkü, normal şartlarda en az 5 yıllık bir süre sicilden silinmeyen cezalar, bu sicil affı ile birlikte ortadan kaldırılmaktadır. Tabi bunun için de belirlenen şartların tamamlanması gerekmektedir.

Kredi Sicil Affı Başvuru Şartları Nelerdir?

Öncelikle söz konusu sicil affı, TBMM tarafından onaylanmış, üzerine bir de Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. Bundan dolayı bireylerin böyle bir sicil affının olup olmadığını araştırarak vakit kaybetmesine gerek yoktur. Bunun yerine, nasıl banka sicillerini temizleyecekleri ile ilgilenmeleri, çok daha doğru bir tespit olacaktır.

Kredi sicil affı için yapılacak başvurularda belirlenen şartları, şu şekilde açıklayabiliriz.

  • Başvuru yapılırken, öncelikle Findeks Risk Raporu oluşturulacaktır. Bu rapora göre bankaların kara listesine girmenize neden olmuş olan borcunuz tespit edilecektir. Eğer ceza almanıza neden olmuş bu borcu geçmiş tarihte ödemişseniz, sicil affı için başvurunuzu doğrudan banka şubelerinde yapabileceksiniz.
  • Başvuru işlemlerinde yukarıdaki Findeks Risk Raporu sorgulamasından sonra, ceza almanıza neden olan borcun hala ödemesinin devam ettiği tespit edilirse, bu durumda iki farklı uygulama ile sicil affından faydalanabilirsiniz. Bunlardan ilki, kalan borcu tek seferde ödemek, diğeri ise kalan kredi veya kredi kartı borcunun yapılandırılmasıdır.

Yukarıdaki maddelerde, kredi sicil affı için tamamlamanız gereken şartlar belirtilmektedir. Bu şartlar tamamlandıktan sonra, bankada gereken işlemler başlatılacaktır.

Sicil Affından Sonra Kredi Alınır Mı?

Banka sicilinize yönelik geliştirilen aftan faydalandıktan sonra, bankacılık faaliyetlerine kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Fakat, burada çok önemli bir detay bulunmaktadır. Banka sicilinizde bulunan cezalar, başvuru yapılan gün doğrudan silinmeyecektir. Kredi Kayıt Bürosu’na bu başvurunun iletilmesi ve kayıtlara alınabilmesi amacıyla en az 2 hafta boyunca beklenmesi gerekecektir. Findeks sorgulaması sonrasında takipte bulunan dosya sayınız sıfır olarak göründüğünde, artık kredi veya kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz. Eğer kredi notunuz bu işlemler için yeterli seviyedeyse, hiçbir sorun ile karşılaşmayacak ve gelir belgeniz ile birlikte kullanım sağlayabileceksiniz.

Be First to Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir