Kredi Verenler > Krediler > Çek Kıran Bankalar Hangileridir ?

Çek Kıran Bankalar Hangileridir ?


Çek üzerinde bulunan tarihten önce kırılması yasa dışı bir işlem olarak bilinir. Ancak ticari faaliyet sürdüren kişiler sıcak para ihtiyacından dolayı banka ve faktöring şirketlerinden çek kırdırabilmektedir. Bankalar çek kırdırır ancak bazı şartlar yerine getirilmesi şartıyla ve bu şartlar yerine getirdiğinde çek kırdırılır.

Ticari işlemlerde çoğu kişi faturasız çek alır. Kişiler bu faturasız çekleri nakit paraya çevirmede çok zorlanmaktadır. Eğer kişi hem esnaf kategorisinde hem de vergi mükellefi değilse faturasız çek kırdırma işlemlerinde baya bir zorluk çekerler. Durum böyle olunca kişiler hangi bankaların ya da hangi faktöring firmasında faturasız çeki kırdıracağı bilmeyip araştırma yoluna gitmişlerdir.

Yasa Dışı Çek Bozdurmanın Suç Olduğunu Bilin !

Yasalar çerçevesinde ne şahıslar ne de firmalar nakde çevirmesi aslında mümkün değildir. Yani yetkisi olmayan hiç kimse faturasız çek kırdırma hakkınsa sahip olmadığı gibi bu işlemi yapan kişilerinde yasalar nezdinde büyük suç işlemiş olarak görüneceklerdir. Tefecilik yapan kişilere uygulanan yaptırımlar ile faturasız çek bozduran kişilere aynı yaptırımlar uygulanacaktır. O yüzden yasa dışı bu işlemi yapanlar gizli yapmaktadır.

Eğer sizde bu suça ortak olmak istemiyorsanız, banka faturasız çeki nakde çevirmese de bankalardan başka çareniz yine de yoktur. Faturasız çeki nakde çevirecek bir banka yoktur. Eğer çek faturalı dahi olsa, çek sahibinin kara listede olup olmadığına bankalardan öğrenebilirsiniz. Çekin hangi bankaya ait olduğunu bilmeniz yeterli olacaktır. Detaylı bilgi için o bankayı arayarak bilgilere ulaşabilirsiniz.

Acil nakit ihtiyacı olan faturasız çek sahipleri faturasız çeklerini tefecilerde ya da faktörüng firmalarından çeki bozduracakları yere, bankalardan ihtiyaçları kadar kredi başvurusunda bulunup ihtiyaçlarını kapatmaları daha doğru bir yol olacaktır.

Çek Kıran Bankalar Hangileridir ?

Acil nakit ihtiyacı olan kişilerin çekleri üzerinde olan tarihten önce çeki nakde çevirme işlemine çek kırdırma işlemi denilmektedir.

Ticari faaliyetlerin çoğunda, alım ve satım işlemlerinde çek kullanımı oldukça yaygındır. Alınan çeklerin tarihinden önce çek kırdırma işlemi yapılmaz ama ticari kuruluşlar sıcak paraya ihtiyaç duydukları için başta bankalar ve faktöring firmalarından çek kırdırma talebinde bulunurlar. Ancak çek üzerinden önce kırdırma işlemi için bankalar komisyon ücreti almaktadır. Ticari işletmeler acil sıcak para için komisyon ücretlerini kabul etmek zorunda kalırlar. Komisyon ücreti bankadan bankaya değişiklik gösterse de %4 ila %7 arasında değişmektedir.

Çek Kıran Bankalardan Nasıl Yapılır ?

Çek Kıran Bankalar Hangileridir ?Elinizde bulunan çekle bankaya gitmeniz, ardından birkaç prosedürü yerine getirdikten sonra bankanın alacağı ücret tahsis edilir ve çek kırdırılır. Kırdırıldıktan sonra ise geriye kalan para nakde çevrilip size verilir.

Ülkemizde çoğu banka çek kırdırabilir ve komisyon ücreti alır. Bunun yanında faktöring şirketleri de çek kırdırma işleminiz gerçekleştirebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git