Kredi Verenler > Pratik Bilgiler > Çeyiz Hesabı Nedir, Kimler Yararlanabilir?

Çeyiz Hesabı Nedir, Kimler Yararlanabilir?


64. hükümetin seçim vaatlerinden olan ve evlenmek isteyen gençlere yardım etmek amacıyla çıkartılan kanunda, en az 3 yıl süresince çeyiz hesabı açtıran kişilerin faydalandığı Çeyiz yardımı hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Çeyiz yardımı, alabilmek için asgari evlenme yaşı 27 olarak belirlenmiştir ve yine çeyiz yardımı alabilmek için de en az üç yıllık çeyiz hesabının olması gerekmektedir. Bu hesaba da belirlenen en az  asgari ücret kadar para yatırılması ve bu para yarılmasının 3 defadan fazla aksamaması gerekmektedir. Çeyiz hesabı ancak Türkiye’de faaliyet gösteren mevduat bankaları veya yatırım bankaların şubelerinden açılması gerekmektedir.

Türk bankası da olsa yurt dışı şubelerinden hesap açılamamaktadır. Kanunda ikametgah şartı olmadığı için Türkiye’de ki bankalara hesap açmış ancak yurt dışı ikametgahı olan Türk vatandaşları da çeyiz yardımı alabilmektedir. Açılacak çeyiz hesabına ancak TL olarak ödeme yapılacaktır. Döviz cinsinden kur kabul edilmemektedir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi çeyiz yardımı alabilmek için hesabınızın en az 3 yıldan beri aktif olması ve düzenli ödeme yapmanız gerekmektedir.

Hesaba yatırılacak tutar ise aylık asgari 100 TL, en fazla 1.000 TL olarak belirlenmiştir. Devlet katkısı olarak çeyiz hesabında birikmiş paranın toplam tutarının %20’sini ve azami 5.000 TL’yi geçmemektedir. Çeyiz hesabında biriken paralar devlet tarafından garanti altına alınmış ve çeyiz hesap sahibine yapılacak icra takiplerinde bile hesaptaki paraya dokunulamamaktadır. Hesap açacak kişi 18 yaşından küçük ise o kişinin adına velisi tarafından hesap açılacaktır.

Devlet tarafından yapılacak maksimum tutar olan 5.000 TL’yi alabilmek için 5 veya 5 yıldan fazla hesabınızın aktif olması gerekmektedir. 5 yıldan daha az süreli hesaplara ödenecek tutar 5.000 TL’nin altında olacaktır. Kanunda belirtilen vade sürelerine göre 36 ay – 47 ay arası olanlar, hesaplarında ki toplam tutarın %10’nunu alabilecek ve toplam tutar 4.000 TL’yi geçemeyecektir.

Çeyiz hesabı ödeme süresi 48 ay ila 59 ay arası olanlar için hesaptaki toplam tutarın en fazla %15’ini alabilecek ve toplam tutar 4.500 TL’yi geçemeyecektir. Çeyiz yardımı hak eden çiftler, en geç 6 ay içersinde hesabı olan bankaya başvurup, tek seferde çeyiz parasını alabilirler. Haksız olarak çeyiz desteğinden alan uyanıkların ortaya çıkması halinde, gecikme faizi ile bu tutar hak sahibinden geri alınacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git