Çok Fazla Kredi Talebinde Bulunmak Kredi Notunu Etkiler mi?

Bankaların kredi taleplerine cevap verirken, Kredi Kayıt Bürosu tarafından belirlenen kredi notlarına göre değerlendirme yapmaktadır. Kredi notu düşük olanlar, banka tarafından riskli müşteri görülüp, kredi vermek istemezler veya vermek isteseler de kefil, ipotek talebinde bulunabilir veya müşterinin istediği kredi tutarını değil bankanın belirlediği daha düşük bir krediye onay verebilirler.

Kredi notu adı verilen ve kişinin geçmiş finans hareketlerinin incelendiği, bu hareketlerin olumlu veya olumsuz oluşuna göre belirlenen kredi notlarını etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu yazımızda da kredi notunu etkileyen faktörlerden biri olan fazla kredi talebinin kredi notu üzerinde ki etkisinden bahsedeceğiz.

Birden fazla bankaya kredi talebinde bulunmak veya sık sık kredi talebinde bulunmak ile kredi onaylanması doğru orantılı değildir. Yani bankanın biri olmazsa biri olur mantığı yanlıştır. Zaten mantıken düşünüldüğünde de kredi notunuz iyi ise başvuracağınız ilk banka size zorluk çıkarmadan kredi vermektedir. Ama birden fazla bankaya başvurmak, o kişi açısından bankalarca bir soru işareti ile karşılaşır. Birçok bankaya kredi için başvurmuş ve olumsuz cevap almış kişilerin riskli olduğu, kredi geri ödemede sıkıntı yaşanabilir endişeleri bankalarca yaşanır ve kredi taleplerine olumlu cevap vermeyebilir.

Kredi Kayı Bürosu kredi not hesaplaması yaparken, kredi notunu etkileyen faktörleri belirlemiş ve bu faktörlerin kredi notunu yüzde kaç etkilediğini belirtmiştir. Mevcut borcun ödenme durumu, icra, asgari ödeme, gecikme gibi etkenler kredi notunun hesaplanmasında kullanılırken, bu faktörleri çerisinde yer alan sık sık kredi başvurusu da yer almış ve %15 gibi bir değere sahip olmuştur. Bu sık sık kredi başvuru talepleri değerlendirilirken sadece banka şubelerine yapmış olduğunuz müracaatlar dışında, bankaların internet bankaları veya mobil bankacılık sistemlerine başvurmanız bile, kredi notunuzu etkilemeye yetecektir.

Bu konuda yapılacak en akıllı davranış ise, birden fazla kredi başvurularının yeri ve zamanı belirlenmelidir. Bir hata içerisinde 10 bankaya başvurmak yerine ayda 2 bankaya başvurmak hem mantıklı bir davranış olacak hem de kredi notunuzu diğer yöneteme göre daha az etkileyecektir.

Son olarak, dönüp dolaşıp yine kredi notuna geleceğiz. Kredi notumuzun, bankalar tarafından istenilen seviyede olması sonrası, bankalar size kredi konusunda asla zorluk çıkarmayacaklardır. Durum böyle olunca da banka banka dolaşmaktansa tek bir banka ile kredi işlemleriniz çarçabuk halledilmiş olacak.

Böylede hem zamandan tasarruf yapılmış olacak hem de kredi notunuz olumsuz yönde etkilenmeyecektir. Konuya ilişkin Kredi Çıkmama Nedenleri başlıklı yazımız ilginizi çekebilir.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git