Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır?

Krediler, Türkiye’de her bireyin bir dönem muhakkak işine yarayan yararlı uygulamalardır. Ancak bir zorunluluk olarak ifâde edebileceğimiz bu kredi olayında, bankaların tarafımızdan tahsil ettikleri korkunç dosya masrafları, olayın menfi yüzünü göstermektedir. Bu durum, birçok insanın kredi çekmesini engelleyemese de, ceplerinden fazladan önemli bir meblağın çıkmasını sağlamaktadır. İşte bundan dolayı da her gün birçok insan, daha önceden kullanmış oldukları krediler için dosya masraflarını geri alma yöntemlerine başvurmaktadırlar.

Bu anlamda hemen belirtmemiz gereken bir konu bulunmaktadır. O da, dosya masrafı geri almaya başvurabileceğiniz kredi kullanımlarınız için, maksimum on yıllık bir geçmiş zaman bulunmasıdır. Yani, bir başka deyişle on yıldan daha eski kredi kullanımlarınız için bu başvuruyu yapamıyorsunuz. Çünkü zaman aşımı, burada da karşımıza çıkmaktadır.

Eğer kullanmış olduğunuz kredide, sizden alınan dosya masrafının iadesini talep ediyorsanız hemen bir dilekçe ile bankanıza başvuru yapmalısınız.

Büyük ihtimalle sonuçsuz kalacak bu işlem için yeni bir yöntem denemelisiniz. O da, 2 bin liraya kadar olan dosya masrafları için İlçe Tüketici Heyeti’ne, 2 ilâ 3 bin lira arasındaki meblağlar için İl Tüketici Heyeti’ne ve daha yüksek miktarlar içinse Tüketici Mahkemesi’ne başvuru yapmalısınız. Yargıtayın konu hakkında vermiş olduğu emsal kararı da dilekçenize eklemeniz, işlemlerin hızlı olması adına sizin için yaralı bir adım olacaktır. Siz de dosya masraflarınızı bu şekilde iade alabilirsiniz.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git