Kredi Verenler > Yatırım Araçları > e-Vadeli Hesap Nedir?

e-Vadeli Hesap Nedir?


e-vadeli hesap, gelişen teknoloji ile birlikte bankaların İnternet bankacılığı üzerinden online olarak açılabilen anında para yatırılan veya çekilebilen şubeye gidilmesine gerek kalmaksızın yatırım TL veya Dolar, Euro gibi yabancı para birimleri ile birlikte Altın hesabı hizmeti veren bir banka yatırım hizmetidir.

Bir banka şubesinde yapabileceğiniz kredi kart, ek hesap başvuruları yapılıp, bu ürün ve hizmetlerin borçları ödenmektedir. Havale, EFT işlemleri yapılmakta, vadeli-vadesiz hesaplar açılabilmek gibi birçok bankacılık işlemleri oturduğumuz yerden yapılmaktadır. İnternet bankacılığı sayesinde yapılan diğer bir bankacılık işlemleri de vadeli hesap açtırmaktır.

E-Vadeli Hesap adı verilen bankacılık hizmeti sayesinde banka şubelerinde vadeli hesap açılabilir. Bunun için yapılması gereken öncelikle o bankanın müşterisi olması gerekiyor. İnternet bankacılık menüsünden hesaplar bölümünden Yeni Hesap kısmından yeni hesap açılması gerekmektedir. Daha sonra vadesiz hesabımızda ki TL, döviz, altın yatırımlarını, vadesini belirlediğiniz hesaba göre E- Vadeli Hesap açılır.

E-Vadeli hesaplarında uygulanan faiz oranları banka şubelerinden açılan vadeli hesap faizlerine göre daha yüksektir. Bunun nedeni ise banka şubelerinde %15 stopaj vergisi alınmaktadır. İnternet bankacılık sisteminde açılan vadeli hesaplarda bu vergi alınmamaktadır. Klasik vadeli hesaplar için geçerli olan tüm şartlar ve koşullar E-Vadeli hesaplar için de geçerlidir.

Günü biten vadeli hesapları yenilemek için banka şubesine gitmeden E-Vadeli hesap yenilenebilmektedir. E-Vadeli hesaplarda hesap işletim ücreti alınmamaktadır. E-Vadeli hesaplar, klasik vadeli hesaplar günü vade süresi dolmadan kullanılan yatırımlar için faiz ödemektedir. Ancak günümüzde ki bankaların birbirleriyle olan rekabetleri sonucu bu kural yavaş yavaş bozulmaya başlanmıştır. Artık bankalar vade süresine bakmadan günlük faiz uygulamasına gitmiştir.

E-Vadeli hesabınızda dilediğiniz zaman bile yatırımınızı kullansanız da o güne kadar işlenen faiz tutarından da yararlanabilmektesiniz. Bankalar, e-Vadeli hesap faiz oranlarını anlık olarak değiştirebiliyor. Fakat siz e-Vadeli bir hesap açıp, vade süresini başlattıktan sonra değişen faiz oranından etkilenmiyorsunuz. Hesabı açtığınız gün ki faiz oranı neyse, vade sürenizin sonunda o oranda faiz alıyorsunuz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git