Press "Enter" to skip to content

Ek Hesap Nedir Nasıl Kullanılır?

Ek hesap kullanımı, ülkemizdeki bankalar tarafından sunulan ve kişilerin ortaya çıkan acil para ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılmakta olan bir hizmettir. Bu hesaplar ile ilgili yapılacak olan tanım ise, vadesiz mevduat hesabına tanımlanan bir işlem sayesinde, hesap bakiyesinde bir para olmasa bile kişilerin diledikleri gibi harcama yapmalarının mümkün olduğu bir işlem olarak yapabiliriz. Tanımdan da anlaşılacağı gibi, ek hesaplar kredili mevduat hesapları ile aynı bir işlemdir.

Bankaların sunmuş olduğu bu hizmet, vadesiz mevduat hesabı sahibi olan herkese doğrudan sunulmamaktadır. Çünkü, ek hesap kullanımı, kişilere yeni bir kredi kullandırma işlemi gibi kayıtlara geçmektedir. Bundan dolayı da, başvuru ve onay işlemleri sırasında, kişilerin gelirlerinin belgelenmesi ve kredi notlarının, banka sicillerinin ve diğer bankacılık şartlarının tamamının karşılanıyor olması gerekmektedir. Ülkemizde bu tarz hesapları kullanan kişilere baktığımız zaman, genellikle kobiler ve küçük esnaflar karşımıza çıkmaktadır. Acil ödemelerin yapılması ya da borçların ödenmesi adına kullanılan kredili hesaplarda, borç ödeme işlemlerinin ise kesinlikle aksatılmaması gerekmektedir.

Ek Hesabın Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Ek hesap kullanımı için yukarıda belirtmiş olduğumuz kredili kullanım durumu, borçların kesinlikle aksatılmaması konusunda bizlere yön verecektir. Çünkü, nasıl ki alınan kredilerde borç ödemeler aksarsa ya da yapılmazsa, avukatlık olunuyorsa, ek hesaplarda da aynı durum söz konusudur. Bankalar tarafından sunulan bu hizmet, düşük limitli bir kredi olarak da algılanabildiği için, hem banka sicilinin olumsuz etkilenmemesi hem de yeni kredi kullanımlarınızda sorun yaşamanızın sebebinin kredi notu düşüklüğü olmaması için borcunuzun zamanında ödenmesine dikkat etmelisiniz.

Ek hesaplarınızdan yapmış olduğunuz harcamalar için vadesiz mevduat hesabınız için verilen banka kartının kullanılması yeterlidir. Hesabınız ile yaptığınız tüm harcamalarda, kredi kartında olduğu gibi bir faiz karşılığında hizmet sunulacaktır. Fakat, burada uygulanan faiz, kredi kartlarında olduğu gibi aylık değil, tamamen 24 saatlik uygulanmaktadır.

Eğer ek hesaptan yaptığınız harcamaların ödemesini yapmazsanız, hem faizler hem de gecikme faizleri hesabınıza yansıtılacaktır. Bu da borcunuzun giderek ödenemez hal almasına neden olacaktır. Bu borç ödememe durumu ek hesap kullanımı için 90 güne ulaştığında, hem banka hesabınızda bulunan kredili hesap işleme kapatılacaktır, bu hesaba ait kart ile ATMlerden ya da POS cihazlarından işlem yapmak istediğinizde de kartınıza rehin işlemi uygulanarak en yakın şubeye gitmeniz istenecektir.

Ek Hesap Borcu Nasıl Ödenir?

Ek hesap kullanımı için banka tarafından sizlere herhangi bir ek kart verilmeyecektir. Bundan dolayı vadesiz mevduat hesabınız için verilen bankamatik kartını kullanarak işlemlerinizi yapacaksınız. Harcamalarınızda kullandığınız kart ve banka hesabı ise aynı zamanda borç ödemelerinde de kullanılacaktır. Vadesiz hesabınıza hangi tutarda para girerse girsin, otomatik olarak yapılan ek hesap harcamasına kesilecektir. Bundan dolayı borç ödeme işlemlerinde hesabınıza para yatırmanız, borç ödeme işlemi için yeterli olacaktır.

Be First to Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir