Press "Enter" to skip to content

Ek Kart Hakkında Merak Edilenler

 Son zamanlarda en çok merak edilen henüz yeni kredi kartı kullanmaya başlayanların bilgisinin olmadığı bir konuya değineceğiz. Umuyoruzki bu yazımızda merak eden okurlarımız için faydalı olacaktır.

Kredi kartı kullanımı için ön görülen şartlar tamamlanmadığı zamanlarda, kişilerin başkalarının adına aldıkları kredi kartlarını kullanmasının önüne geçmesi için, ek kart hizmeti bankalar tarafından ortaya çıkarılmıştır. Bu hizmet, özellikle ailelerin kredi kartı kullanımı konusunda çok büyük bir adım olmuştur. Ek kart hizmetinden faydalanacak olan kişilere geçmeden önce, bu hizmetin detaylarından bahsetmemiz doğru olacaktır. Ek kart kullanımı için önemli detaylar şu şekildedir.

  • Ek kartlar, mevcut bir kredi kartının limiti üzerinden bir kredi kartı çıkarılması işlemine verilen genel bir isimdir.
  • Eğer kendi kullandığınız bir kredi kartınız varsa ve ihtiyaçların karşılanması için eşinize ya da üniversite eğitimi alan çocuğunuz için kullanılmak üzere bir ek kart çıkartabilirsiniz.
  • Ek kart için yapılan harcamalarda limit ana kartın limiti üzerinden belirlenmektedir.
  • Ek kart kullanıcıları için de her ay bir hesap kesim tarihi vardır. Bu hesap kesim tarihinde hem asıl kart sahibine hem de ek kart kullanan kişiye bilgilendirici mesajlar gönderilecektir.

Ek kart ile birlikte, kişilerin yeni bir kredi kartları olmuş olacaktır. Yani, limitleri doğrultusunda internet alışverişi yapabilir, ATMden nakit çekim yapabilir, fatura ödeyebilir ya da taksitli bir alışveriş yapabilirsiniz. Kısaca, bir kredi kartı ile yapılacak tüm işlemleri, ek kart ile de kolaylıkla yapabilirsiniz.

Hangi Bankalardan Ek Kart Alınabilir ?

Kredi kartı hizmeti aldığınız banka hangisi olursa olsun, ek kart için başvuru yapabilirsiniz. Kredi kartı kullanıcılarına yönelik geliştirilen bu hizmette, kesinlikle onay alınacağı konusunda emin olmamalısınız. Çünkü, banka sicilinde ceza olduğu halde ya da kredi notu düşük olduğu halde geçmiş dönemde aldığı bir kredi kartını kullanan kişiler bulunmaktadır. Bu hizmetleri ellerinden alınmamasına rağmen, herhangi bir başvurularına da onay verilmeyecektir. Bundan dolayı, bankada problem yaşamışsanız ek kart için de başvurunuz olumlu değerlendirilmeyebilir.

Kimler İçin Ek Kart Çıkartılır ?

Ek kart için öncelikli olarak aile bireylerinize ya da akrabalarınıza yönelik bir işlem başvurusu yapmanız gerekecektir. Eşiniz, çocuklarınız, anneniz ya da babanız için bu tarz başvurularda bulunabilirsiniz. Ek kart kullanmak isteyen kişilerin geneli, banka şubesine gidilmesine gerek kalmadan bu işlemi yapabilmektedirler. İnternet ya da mobil uygulama aracılığı ile yapılacak başvurularda, kişilerin talep etmesi halinde mevcut kredi kartlarının limiti sabit tutulmak üzere, ek kart için ayrı bir limit tanımlanabilmektedir.

Ek kart kullaımı yapan kişinin adına çıkartılan bir kredi kartı olmasından dolayı, borçların ödenmesi ve bankacılık şartlarının da yerine getirilmesi tamamen bu kişiye ait olacaktır. Şartları tamamlamıyor olsalar bile kredi kartı kullanabilme şansına sahip olan kişiler, asıl kart sahiplerini de kendilerine kefil olarak göstermektedirler. Bundan dolayı, ödenmeyen bir borç olduğunda kefil olarak görülen ana kredi kartı sahibi borçtan sorumlu tutulabilecektir.

Be First to Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir