Kredi Verenler > Banka Sorunları > Eşimin Kredi Borcu Beni Etkiler Mi ?

Eşimin Kredi Borcu Beni Etkiler Mi ?


Son dönemlerde en çok merak edilen konulardan bir tanesi de kredi veya kredi kartı borcunda eşin sorumlu olup olmadığıdır. Bu konu hakkında birçok tartışma mevcuttur. 1 Ocak 2002 yılından itibaren kredi ve kredi kartı borcunda her eşin kendi içinde sorumlu olduğuna dair yazı yürürlüğe girmiştir. Buna göre eşler arasında edinilmiş mallara katılma rejimi uygulanmaya başlanmıştır.

Yani evlilik boyunca alınan mallara her iki taraf da ortak olmaktadır. Bu sisteme mallara katılma sistemi de denilmektedir. Edinilmiş mallara katılma sisteminde bahsi geçen ortaklık evlilik bittikten sonra ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle evlilik esnasında ortaya çıkan kredi ve kredi kartı borcunun sorumluluğu tek tarafa aittir, diğer eşi bağlayıcı nitelikte değildir. Eğer boşanma gibi bir durum ortaya çıkarsa mevcut kredi ve kredi kartı borcu yasal işleme tabi tutulmaktadır.

Bu durum sadece boşanma için değil ölüm için de geçerlidir. Evlilik boyunca her eş kendi borcundan sorumludur. Yani bankaya olan borçtan dolayı diğer eşe haciz gelmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Normal olarak kanunda geçen hüküm bu şekildedir. Fakat evlilik başlangıcında eşler arasında bu konuya dair hüküm içeren evlilik sözleşmesi yapılmış ise durum farklı sonuçlar doğurabilir.

Kredi Ve Kredi Kartı Borcu

Maddi açıdan sıkıntıya düşen her insanın ilk olarak aklına kredi veya kredi kartı gelmektedir. Bu bağlamda özellikle kredi kartları insanların hayatını daha kolay bir hale çeviriyor gibi görünse de yanlış kullanım sonucunda birçok sıkıntıyı beraberinde getirmektedir. Kredi kartı borcunun sonucu hacze kadar gidebilmektedir. Bu nedenle kredi çekecek ya da kredi kartı kullanacak kişilerin bilinçli bir şekilde davranmaları ödem taşımaktadır.

Özellikle nakde ihtiyaç duyan kişilerin kullandıkları krediler de bu açıdan kredi kartları ile benzerlik göstermektedir. Eğer kredi borcu zamanında ve düzenli ödenmez ise bu durum banka tarafından kayıtlara düşmekte ve yasal takip başlatılabilmektedir. Bu işlem kredi çeken kişi için gelecek dönemlere dair olumsuz sonuçlar doğurmaktadır.

Bunların başında düşük kredi notunun hesaplanması gelmektedir. Banka tarafından yapılan olumsuz kayıtlar neticesinde ilgili kişinin kredi notu düşük hesaplanırsa bu ilerleyen dönemlerde başka bankalardan kredi alınması zor bir hale getirecektir. Çünkü düşük kredi notu bankalar açısından güven arz etmemektedir. Sonuç olarak bakıldığında hem kredi hem de kredi kartı borcunun olması insanların ekonomik hayatlarını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle kredi veya kredi kartı başvurusu yaparken iyice düşünmek gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git