Kredi Verenler > Banka Sorunları > Esnaf Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Esnaf Kredisi Ödenmezse Ne Olur?


Esnaflar, kredi taleplerinde genellikle bağlı bulundukları Esnaf ve Kefalet Odalarına başvurup, kredi ihtiyaçlarını gidermektedir. Esnaf ve Kefalet odalarının sağlamış olduğu kredi faiz oranları, bankalara göre daha cazip ve ödeme şekilleri esnek olduğu için esnaflar tarafından en çok tercih edilen kredi türüdür. Peki, esnafların kullanmış oldukları bu esnaf kredileri ödenmezse ne olur?

Esnaf ve Kefalet Odaları, Halkbank ile anlaşması olduğu için ve yapılan özel anlaşmalar sonrası uygulanan faizler diğer bankalara göre çok avantajlıdır. 3 aylık, 6 aylık ve yıllık ödeme planları sunmaktadırlar. Esnaflar, ister Esnaf ve Kefalet Odalarına olsun isterse başka bankalara kredi taleplerinde, bankalar mutlaka kefil istemektedirler.

Gerektiğinde kefilliğin dışında teminat göstermeleri de istenir. İstenen kefillikte ise en çok aranan kefil tipi ise memurlardır. Memurların her ay düzenli maaşları olduğu için ödenmeyen esnaf kredilerinde çok rahatlıkla memura ulaşılıp, maaşlarına icra takibi yapılır ve kredi borcu tahsil edilir. Esnafa kredi veren kurumlar, oldu ya memurlara kefilden kredi borçlarını tahsil edemediler o zaman da kredi başvurusu sırasında teminat gösterilen mallara yönelirler.

Noter kanalıyla kendilerine ödenmeyen kredi taksitlerinin ödenmesi için ihtarname gönderirler. Gönderilen ilk noter ihtarnamesinde sadece o zamana kadar ödenmeyen kredi taksitleri istenir. Asıl tehlike ikinci noter ödeme ihtarnamesidir ki o zaman esnaftan ödenmeyen kredi borçları değil tüm kredi borçlarının ödenmesi talep edilir. İkinci ihtarnameden sonra hala ödenmemişse o zaman kredi veren kurumlar, kredi borç dosyasının tahsil edilmesi ve gerekli yasal işlemlerinin yapılaması için dosyaları avukatlarına gönderir.

Avukatlar icra dairelerine başvurarak borcun ödenmesi için gerekli yasal takibin başlamasını talep ederler. İcra daireleri varsa önce en kolay yol olan kefillere ödeme ihtarnamesi gönderir. Kefilin borcu ödemesi için önünde bir engel yoksa kredi borcu kefilden tahsil edilir.

Ama kefilden de borç ödenmeyecek şartlar yoksa o zamanda teminat gösterilen malların icra takibi başlatılır ve o malların satışı ile elde edilen parayla, kredi veren kurumun kredi alacağı, avukatlık masrafları, icra masrafları tamamen kesilir. Bazı uyanık esnaflarda, kredi kullanımından sonra iş yerini tasfiye ediyor. Ancak esnaflar, bu malları devretseler dahi kredi veren kurumun rehin hakkı devam etmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git