Evlenenlere Yeni Devlet Desteği Geliyor

Henüz Ülkemizde bir çok kişinin farkında bile olmadığı devlet yardımı ve destekleri mevcut örnek veriyoruz Evleneceklere çeyiz yardımı doğum yapanlara doğum yardımı ve ev alacaklara ev yardımına kadar onlarca destek mevcut.

Son günlerde yeni bir öneri mecliste ve bu teklife göre evlenen herkese 5 bin liraya kadar ilk defa ev alacak kişilere 15 bin liraya kadar yardım gündemde. Öncelikle 3 çocuğu olan bir aile 1300 tl yardım alacak bu sayede ülkemizde azda olsa ekonomik sıkıntı yaşayan aileler rahat bir nefes alabilecek.

Evliliğe teşvik içinde Çeyiz hesabı açılacak ; Gençlerde evliliğin teşvik edilmesi amacıyla çeyiz hesabı uygulaması başlatılıyor.

27 yaşını doldurmamış olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Mavi Kart sahiplerinin (gurbetçiler) bankalarda gönüllü katılıma dayalı Türk Lirası cinsinden açılacak çeyiz hesaplarına devlet katkısı ödenecek.

Çeyiz hesaplarına yapılacak devlet katkısı, bireylerin yalnızca ilk evliliklerinde ve tek seferde ödenmek üzere, hesaba yatırılan tutarların, asgari vakit kalınması şartıyla derli toplu ödeme planına ve hak ediş vakitlerine göre farklılaşan miktar ve tutarda ve azami 5 bin lirayı geçmeyecek miktarda ödenecek.

Azami tutar her sene tekrar değerleme seviyesi kadar artırılacak. Azami tutarı 3 katına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetki sahibi olacak.

Yani çeyiz desteğinde azami tutar 15 bin liraya çıkabilecek. Devlet katkısı, hesabın olduğu banka vasıtasıyla ödenecek.

Ev Alanlara’da destek Devletten

Konut sahibi olmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ilk ve tek konut satın alımlarına yardım sağlanması amacıyla bankalarda gönüllü katılıma dayalı Türk Lirası cinsi konut tasarruf hesaplarına devlet katkısı ödenecek.

Devlet katkısı, konut tasarruf hesabında asgari vakit kalınması şartıyla hak ediş vakitlerine göre farklılaşan miktar ve azami tutarlarda hesabın olduğu banka vasıtasıyla tek seferde ödenecek.

Her koşulda azami tutar 15 bin lirayı geçemeyecek ve bu tutar her sene tekrar değerleme seviyesi kadar artırılacak. Azami tutarı 3 katına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetki sahibi olacak. Bakanlar Kurulu yetkisini kullanırsa, ilk evini alana 45 bin liraya varan devlet desteği yapılabilecek.

Doğan Çocuklar için ilk Altın Devletten gelecek

Türk vatandaşlarına, doğan birinci çocuğu amacıyla 300, ikinci çocuğu amacıyla 400, üçüncü ve ileri çocukları amacıyla 600 lira doğum yardımı yapılacak.

Bu yardım Türk vatandaşı olan anne ya da babaya, her ikisi de Türk vatandaşı ise anneye yapılacak. Doğum yardımı, bakanlıkça tespit edilen mecburi durumlarda babaya ödenebilecek. Bu durumlarda baz alınacak nokta ise nufus müdürlüğündeki kayıtlar olacak.

Ömer Metin kimdir ? 28 yaşında İşletme Fakultesi Mezunu E-ticaret sektöründe aktif olarak hizmet vermekte ayrıca haşır neşir olduğu kredi kartı ve krediler konusunda hakim olduğu bilgileri bu blogda paylaşmakta.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir