Press "Enter" to skip to content

Evlenenlere Yeni Devlet Desteği Verilecek

Ülkemizde evlenen vatandaşlarımızın ekonomik açıdan desteklenmesi ve aile temellerini oluştururken ekonomik bir bunalım yaşanmaması adına devlet tarafından birçok bakanlık ile işbirliği yapılmakta ve yeni evlenenlere destek verilmesi için çalışmalar sürdürülmektedir. 2017 yılında bir evlilik hayali kuran ya da ilerleyen dönemlerde yapacakları evlilikler için şimdiden bir adım atmak isteyen kişiler için geçerliliği olan birçok hizmet bulunmaktadır. Bunlara genel olarak bakacak olursak; evlilik desteği ve çeyiz hesabınız örnek olarak gösterebiliriz.

Evlilik Desteği Nasıl Alınır?

Yeni evlenenlere destek kapsamında yürütülen çalışmaların ilki, gençlere yapacakları birikim için verilecek olan %20’lik devlet katkısıdır. Bu katkıdan faydalanmak isteyen çiftlerin öncelikli olarak anlaşmalı bankalara giderek bir hesap açtırması gerekmektedir. Açtırılan bu hesap ile birlikte, bankaya en az 3 yıl boyunca birikim yapacağınıza dair bir taahhüt vermeniz gerekmektedir. Bu taahhüt ile birlikte, banka hesabınıza her ay belirlenen alt limitlerde par yatırırsanız, yatırdığınız tutar üzerinden %20 oranında devlet katkısı da bankada biriktirilecektir.

Tıpkı devlet destekli bireysel emeklilik hesaplarında olduğu gibi, açtıracağınız bu hesaplarda da devlet desteğinden faydalancaksınız. En az 3 en fazla da 5 yıl boyunca birikim yapabileceğiniz bu hesaptan, çiftlerin biri ya da ikisi de katılım gösterebilecektir. Başvuru yapabileceğiniz bankalar ise; Ziraat Bankası, Türkiye İş Bankası, Akbank, Garanti Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’tır.

Çeyiz Hesabı Nasıl Açtırılır?

Evlilik için kişilere devlet desteği sunulması amacıyla sunulan bir diğer hizmet olan çeyiz hesabında, kişilerin zorunlu olarak kalması gereken süre 3 yıldır. Eğer bu süre boyunca açtırdıkları çeyiz hesabında birikim yaparlarsa, devlet katkısından faydalanabilecekler. Türkiye İş Bankası, Ziraat Bankası, Akbank, Vakıfbank, QNB Finansbank ve Garanti Bankası şubelerine giderek açtırabileceğiniz bu hesaplar ile ilgili bilinmesi gereken durumları da aşağıdaki gibi özetleyebiliriz.

 • Açtırılacak olan hesaba TL cinsinden birikim yapılması zorunludur.
 • Hesap açtıracak kişilerin TC vatandaşı olması ya da Mavi Kart sahiplerinden oluşması gerekmektedir.
 • Açtırılan hesapta en az 3 yıl en fazla da 5 yıl vadeli olacak şekilde birikim yapılması gerekmektedir.
 • 18 yaşından büyük olan kişilerin açtıracağı hesaplarda, daha önce hiçbir şekilde evlilik yapmamış olmaları gerekmektedir.
 • Çeyiz hesabı açtırmak ve yeni evlenenlere destek hizmetlerinden faydalanmak için en fazla 24 yaşında olunması gerekmektedir.
 • 18 yaşından küçük olan kişiler için açtırılacak olan çeyiz hesaplarında, velileri ya da resmi olarak tayin edilmiş vasilerinin yanlarında bulunması gerekmektedir.
 • Açtırılacak olan hesap yalnızca tek kişi adına açılmaktadır. Çiftler ortak hesap açılışı yapamayacaktır.
 • Yapılacak olan birikimlerde, aylık ya da üçer aylık ödemeler yapılabilmektedir. Bankalara göre belirlenen alt sınırlar ile yatırım yapılırken, alt yatırım sınırı 200 TL ise, aylık yatırımlarda bu limitin altına düşülmemelidir. 3 aylık yatırımlarda ise 600 TL yatırılması gerekecektir.

Yukarıdaki özellikler dahilinde çeyiz hesabından faydalanabileceksiniz. Eğer çeyiz hesabı açtırdıktan sonra, maaş düzeniniz ya da gelir seviyenizde bir düzensizlik olursa, bankanızla görüşerek hesabınızı dondurabilir ya da ödeme zamanınızı bir sonraki dönemden itibaren geçerli olacak şekilde tekrar ayarlayabilirsiniz.

Örnek bir çeyiz hesabı ödeme planı hazırlayacak olursak, Türkiye İş Bankası’nın koşullarında şu şekilde bir tablo oluşturabiliriz.

 • Asgari Ödeme Tutarı (Aylık): 109,62 TL
 • Azami Ödeme Tutarı (Aylık): 1.055,80 TL
 • Asgari Ödeme Tutarı (3 Aylık): 316,74 TL
 • Azami Ödeme Tutarı (3 Aylık): 3.167,40 TL

Yukarıda asgari ve azami ödeme miktarlarına uygun bir yol izlenirse, yapılan her birikim için devlet desteğinden de faydalanılacaktır. Devlet desteklerinin hesaptan alınabilmesi ve diğer birikimlerin de kullanılabilmesi için 3 yıllık ödeme periyodu yeterli olacaktır.

Be First to Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir