Kredi Verenler > Banka Dışı Kredi > Factoring Nedir?

Factoring Nedir?


Ürün ve hizmet satışı yapan firmaların, yurt içi ve yurt dışı ticaretlerinde ki vadeli satışlarından elde edilecek gelirin bir başka kuruma devredilmesi ve o kurumun tüm borçları üstlenmesi, borçların takip edilmesi hizmeti sunulmasına Factoring denir.

Ticarethaneleri ayakta tutan alacaklarının zamanında tam olarak alınabilmesidir. Özellikle vadeli satışlarda bu risk her zaman ön plana çıkmaktadır. Yapılan kısa vadeli satışlar sonrası ürün ve hizmet satışı yapan firmalar alacaklarını zamanında ve tam alamaması ticari hayatlarının sekteye uğramasına neden olmaktadır.   İşte ortaya çıkaracak bu riski ortadan kaldıracak olan ve günümüz ticaret dünyasında çok sıkı başvurulan Factoring Şirketleridir.

Bugünkü modern faktoring kavramının temeli 1960’lı yıllara dayanana ve ticaretin vazgeçilmez bir parçası konumuna gelen Factoring, firmaların kısa vadeli alacaklarını üstlenmekte ve firmaların alacaklarına karşılık %70-80 arası ödeme yapmaktadır. Factoring sisteminin mantığı kısaca; mal ve hizmet satışı yapan ve alacaklarını senet, çek karşılığı garanti altına almış firmaların tüm alacaklarını üstlenmekte, firmanın alacaklarının büyük kısmı daha satış yapılan firmanın ödeme yapması beklenmeden ödenmekte ve kalan kısmı da borçlu firmanın ödeme yapması sonrası teslim edilmektedir.

Factoring şirketleri, artık tüm alacakları üstlenmiş, borcun takibini devralmıştır. Borçlu firmanın ödeme yapmaması durumunda her türlü yasal takip ve icra takip hakkını elde etmiş olur. Factoring şirketleri bu hizmet karşılığında alacaklı olan firmadan komisyon ücreti almaktadır. Ayrıca yapılan ticaretten dolayı devlete ödenecek olan tüm vergiler de alacaklı firmanın alacağından tahsil edilmektedir. Factoring sistemi, riski sevmeyen ve belli komisyon ödemek şartıyla alacaklarına hemen kavuşmak isteyen firmalar için biçilmiş kaftan diyebiliriz.

Şunu da hemen belirtelim ki Factoring şirketleri, her ticaret borçlarını kabul etmemektedir. Aynı bankaların kredi kullanımında kredi notu istihbaratı gibi borçlu firmanın da önceki ticari ilişkilerine, borç ödemelerine yeni ticari performansına göre karar vermektedir. Yine firmalar arası yapılan ürün ve hizmet satışlarından doğacak anlaşmazlıklarda, ürünün defolu olması, sayı, tarih, ücret anlaşmazlıklarında Factoring şirketleri devreye girmez.

Eğer ki bu sorunlar Factoring şirketlerin ödeme yapmasından sonra ortaya çıkmışsa borcunu ödediği firmadan vermiş olduğu parayı geri isteme hakkı bulunmaktadır.

Factoring Nedir? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. meltem dedi ki:

    Merhabalar cok zor durumdayım bi.çocugum var aylık taksitle ödeyecegim şekilde acil 3.000 tl ihtiyacım var senetle yardımcı olabilirmisiniz

Sayfa başına git