Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Bireylerin, bankalara tüketici kredi talepleri değerlendirilirken Findeks Kredi notuna göre karar verilmektedir. Kredi notunun risk derecesine göre,  kredi talebine olumlu veya olumsuz cevap verilmektedir. Peki, bankaların kredi değerlendirmesinde referans aldığı olmazsa olmazı bu kredi notları nasıl hesaplanıyor hiç merak ettiniz mi? Bu yazımızda Findeks Kredi notu nasıl hesaplanır? Sorusuna ayrıntılı cevaplar vermeye ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Kredi notları hesaplanırken 5 ana faktör üzerinden değerlendirme yapılmaktadır.

1- Kredi ve Kredi Kart Ödemeleri:  Findeks notu hesaplanırken, en çok dikkat edilen ve kredi notu hesaplamasında en fazla değeri olan maddedir. Bankalardan almış olduğunuz tüketici kredileri ve kredi kartlarının ödenme performansı, kredi notunuzun değerlendirilmesinde %30’luk gibi büyük bir orana sahiptir. Alınan krediler ve kredi kartlarınızla ilgili ödenmeme, gecikmiş ödenme, asgari ödenme, yasal takip, icra gibi işlemler kredi notunuz hesaplanırken artı veya eksi olarak kredi not karnenize işlenmektedir.

Bu yüzden kişilerin kredi notlarında en çok dikkat etmesi gereken yer burasıdır. Bırakın kredi ve kredi kartlarında ki yasal takibi, aylık gecikmeler bile kredi notunuzun çok aşağılara düşmesine neden olmaktadır. Uğrayacağınız yasal takipte oluşacak kredi notunu varın siz düşünün.

2- Mevcut Borç Durumu:   Bankalara hâlihazırda olan borçlarınız ile ödenmemiş borçlarınızda kredi notu hesaplanırken %25 gibi bir etki yapmaktadır. Bu madde ile şunu anlıyoruz ki bankalara olan borç miktarı ne kadar çok ise kredi notunuzda düşüş yaşanmaktadır. Ödenmemiş borçlar ise %25’lik payın taban yapmasına neden olmaktadır.

3- Yakın Zamanlı Kredi:  Yeni almış olduğunuz tüketici kredisi veya sık sık bankalara kredi talebinde bulunan kişilerin de kredi notu değerlendirilirken %20’lik bir değer ile hesaplanmaktadır. Bu maddede bize biten bir kredinin ardından yeni bir kredi talebinin veya kredi alabilmek için değişik bankaların kapısını çalmanın kredi notunu düşürdüğünü göstermektedir.

4- Kredi Kullanım Oranı:  Bu faktör açıkçası çok ilginç ve tuhaf.  Hiç krediye tenezzül etmeyip kredi çekmeyen birinin kredi notu, kredi kullanana göre daha düşük çıkmaktadır. Yani kredi kullansak bir türlü, kullanmasak bir türlü anlayacağınız. Bu faktörün de kredi notuna etkisi %15’dir.

5- Diğer Etkenler: Kredi notu hesaplanırken dikkate alınan ve %10’luk bir etkiye sahip olan diğer etkenler arasında; yaş, medeni durumu, çocuk sayısı, medeni durumu, meslek, sahip olduğu gayrimenkuller, meslek, öğrenim durumu, yasal takip sayısı, son işte çalıştığı süre gibi maddeler de kredi notunu değerlendirirken etkilemektedir.

Findeks Kredi notu nasıl hesaplanır? Sorusuna verdiğimiz cevaplar ile sanırım sizleri bilgilendirmişizdir. Kredi notumuzu değerlendirirken nelerin kredi not puanı düşürdüğünü yukarıda sıraladığımız maddeler sayesinde değerlendirip, ona göre hareket etmekte fayda vardır. Herkesin kredi notunun koyu yeşil olması dileğiyle.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git