Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Finans sektöründe hizmet bankalar müşterilerinin talepleri doğrultusunda kredi, kredi kartı gibi finans destek ürünlerini müşterilerinin hizmetine sunmaktadırlar. Kredi veya kredi kartı talebinde bulunan müşterilerinin taleplerini değerlendirirken ilk olarak müşterilerinin Findeks kredi notuna bakmaktadırlar. Findeks kredi not sonuçlarına göre de kredi taleplerine cevap verilmektedir. Peki, Findeks kredi notu nasıl hesaplanır?

Findeks kredi notu hesaplanırken bazı değerler uygulanmaktadır. Findeks kredi notu hesaplanırken, en fazla kredi notuna etki eden faktör bankalardan çekilmiş tüketici kredileri ve kredi kart ödemeleridir. Tüketici kredileri ve kredi kart ödemeleri, kredi notu hesaplamasında % 30’luk bir etki yapmaktadır. Şöyle düşünün. Alınan krediler zamanında ödenmiş, hiçbir taksit atlanmamış yine kredi kartları zamanında ve tüm borçları ödenmişse karnenize otuz üzerinden otuz yazılıyor. Bankalardan yeni kredi arayışı içinde olan insanları, bankalar değerlendirirken risk var ihtiyacından dolayı kredi arayışını girmiştir şeklinde yorumlamaktadırlar.

Müşterinin yeni kredi arayışına girmesi, Findeks kredi notunu %20 oranında etkilemektedir. Findeks kredi notu nasıl hesaplanır? Sorusunda dikkate alınan bir diğer etken, mevduat kredili hesabımızda ki borçların ödenmesi konusunda ki performans da Findeks kredi not hesaplamasında %25‘lik gibi büyük bir pay almaktadır. Yine bankalardan sık sık kredi kullananlarda, Findeks kredi notu değerlendirme içerisine alınmıştır. Kredi kullanım yoğunluğu, kişilerin Findeks kredi notunu %15 oranında etkilemektedir.

Unutulmaması gereken önemli bir nokta ise,  bankalardan kullanılan kredilerin 1 gün dahi gecikmesi, Findeks kredi notunuzu olumsuz şekilde etkilemektedir. Yasal takip süresi olan 90 gün taksit ödememeyi varın siz düşünün. Yapılan bu değerlendirmeler sonrası sizin 0 ila 1900 arası bir puanınız olur. Bankalardan bankalara değişmekle beraber, bankalardan kredi çekebilmek için Findeks kredi notunuzun 1200 ve üstü aranan puandır. Hesaplanan bu puanlar bir renk grubu ile de ifade edilirler. Kırmız, turuncu, sarı, açık yeşil ve koyu yeşil olarak adlandırılır. Kırmızı Findeks kredi puanı en düşük olan kişilerin yer aldığı renk grubudur. Koyu yeşil ise, Findeks kredi notu en yüksek olan güvenilir müşteri tipidir. Bankalar, kredi verirken, müşterilerinin azami sarı renkten başlayanlara öncelik vermektedir.

Findeks kredi notu nasıl hesaplanır? Makalemizde son olarak Findeks kredi notu hesaplanırken dikkate alınan ve %10’luk bir etkiye sahip olan diğer kriterler sınıfı yer almaktadır. Diğer kriterler adı altında hesaplanan bu not ile alakalı olarak birçok banka müşterisi bu kriterlerin ne olduğunu tahmin edememektedirler.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git