Findeks Kredi Notu Neden Düşer?

Findeks kredi not değerinin bankalar için bir yön belirleyici olduğunu, kredi notu yüksek olan müşterilerine hiçbir zorluk çıkarmadan kredi verdiğini, kredi notu düşük olanlara ise kredi konusunda temkinli davrandığı ve kredi notunun düşük ve riskli seviyelerde olanlara ise kredi vermediklerini hepimiz az çok biliyoruz. Peki, kredi notumuz neden düşer? Hiç düşündünüz mü? Bu yazımızda da kredi notunu düşüren etkenleri inceleyip, sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Kredi Kayıt Bürosu, kişilerin Türkiye’de ki tüm bankalarla olan finansman hareketleri bir dedektif misali araştırıp kontrol altında tutmaktadır. Bu finansal hareketlerden ödememe, gecikme, yasal takip gibi işlemler kredi notunuzun düşmesine neden olmaktadır. Gelin biraz daha detaylı olarak kredi notlarının düşmesine sebep olan detayları inceleyelim.

. Kredi kart borçlarının tamamının ödenmemesi bile kredi notunuzun düşmesine sebep olur. Yani bırakın kredi kart borcunu hiç ödememeyi, asgarisini bile yatırmamız kredi notunun düşmesine sebep olacaktır.

. Konut, taşıt ve bireysel kredilerinin gününde ödenmemesi, birkaç gün dahi olsa geciktirilmesi kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır.

. Vergi dairelerine, SGK gibi resmi kurumlara olan borçlarda kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır.

. Kredili Mevduat Hesabı adı verilen ek hesapların zamanında ödenmemesi de kredi notunun düşmesine neden olacaktır.

. Daldan dala misali, bir bankadan bir bankaya, olmadı diğer bankaya olmadı… Şeklinde devam edip giden, bankalar arası kredi trafiğiniz bile sizin kredi notunuzun düşmesine neden olmaktadır.

. Talep ettiğiniz kredi kartına karşılık banka size ret cevabı verdiyse alın size bir kredi notunuzun düşme sebebi daha.

. Karşılığı çıkmayan çekler, geç ödenen çekler, protesto edilen çekler sizin kredi notunuzu düşürecektir.

. İş yeri veya ev kiraladınız farz edelim. Her ay için de bir senet imzalandı ve ev sahibiniz veya dükkân sahibiniz bu senetleri bankaya verdi. Sizde her ay düzenli olarak bankaya ödeyeceksiniz. Ödeme günü gelip de kira ödenmediyse kredi notunuz düşer.

. Aylık gelirinizden çok, kredi kart borcunuz geliyorsa kredi notunuz düşer.

.Kefil olmanız bile kredi notunuzun düşmesine sebep olur. Bir de kefil olduğunuz kişi borcunu ödemediyse kredi notunuz dibe doğru kaymaya başlar.

. Ödenmeyen borçlardan dolayı yasal takip başlaması veya icra takibi başlaması kredi notunuzun dibe vurmasını sağlar.

Kredi notumuz neden düşer? Konumuzu sanırım yeteri kadar net anlattık. Bu yazıdan şu ana fikri çıkartabiliriz. Borçlarınız zamanında ve düzenli ödeyeceksiniz. Kefil olmayacaksınız, Kredinin biri bitmeden diğerine başvurmayacaksınız. Bunlar yapıldığı müddetçe kredi notlarımız yükselişe geçer, yüksek ise yerinde sayar.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git