Findeks Kredi Notu Nedir?

Kişi ve kurumların bankalara yapmış olduğu kredi talebi karşısında bankalar, kendilerine kredi için başvuran müşterilerinin finansman sicilini incelemek ister. Bu finans sicilinde elde edilecek rapor doğrultusunda müşterilerine kredi kullandırıp, kullandırmayacağına karar vermektedir. Bankaların başvurduğu ve müşterilerinin finansman sicili hakkında bilgi aldıkları yer ise Findeks’tir. Findeksi’n yayınladığı rapor doğrultusunda krediye cevap verilmektedir. Peki, bankaları kredi konusunda karar vermesini sağlayan Findeks Kredi notu nedir?

Kişi ve kurumların, bankalarla yapmış oldukları finansman ilişkiler kayıt altına alınmaktadır. Bankalardan alınan krediler, kredi kartları, ek hesap işlemleri, çekler gibi bankacılık işlemlerinde kullanılan işlemlerde ki hareketlilik sürekli kontrol altına alınmaktadır. Bu kontrol sayesinde, kişi veya kurumların kredi ödemeleri, kredi kart ödemeleri, ek hesap hareketliği, çeklerin gününde ödenmesi gibi olumlu işlemler kayıt edilir.  Aynı zamanda alınan kredilerin ödenmemesi, kredi kart borçlarının son ödeme günü geçmesine rağmen ödenmemesi, karşılıksız çekler, günü gecikmiş çekler, bankaların kişi veya kurumlara yaptığı yasal takipleri icra durumları gibi tüm olumsuz işlemlerde kayıt altına alınmaktadır.

İşte tüm bu finansman hareketlerden yola çıkılarak, kişiye ve kuruma özel kredi notları oluşturulmaktadır. Bu kredi notları aha sonra, çok riskli, az riskli, riskli, orta riskli, iyi, çok iyi gibi isimlendirilip, kredi notuna göre de renklendirilmektedir. İşte bankalar, kişi veya kurumlar hakkında, bu kredi notlarına bakarak da kredi kararını vermektedir. Findeks kredi notu nedir? Makalemize, bu kredi notlarını nasıl öğrenebileceğimizle devam edelim. Findeks kredi notunu öğrenmek çok kolay. Sadece Findeks.com adresinden üye oluyorsunuz ve kredi notunuzu öğrenebiliyorsunuz. Bu kadar basit ve zahmetsiz. Findeks kredi notumuzu öğrendiğimizde, bankaların bize karşı tutumunu da az çok tahmin edebileceğiz.

Findeks, sayesinde özellikle ticaret yapan kurumlar, ticaret yapacakları diğer kurumlar hakkında da bilgi sahibi olabilirler. Onun için de yapması gereken, yine Findeks.com adresinden kredi Findeks kredi notunu öğrenmek istediği kişi veya kurumların isimlerini bildiriyor. Findeks, kredi notu öğrenilmek isteyen tarafla irtibata geçiyor ve kredi notunun öğrenil talebini bildiriyor. Karşı tarafın da onay vermesi sonrası, öğrenmek istediğimiz kişi veya kurumların kredi notlarını öğrenebiliyoruz. Böylece, alacağımız ticari kararlarda sağlam kararlar almamızı sağlamaktadır.

Findeks kredi notu nedir? Makalemize son olarak eklemek istediğim, nakit ihtiyaç sıkıntılarımızın illa ki olacağı ve böyle durumlarda zorlanmadan, sıkıntıya girmeden ihtiyaçlarımızı karşılamak için, bankalarla olan finansman ilişkilerimizi düzgün kullanmayı bilmeliyiz.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git